| Tania a întrebat:

Am in coltul buzelor doua bubite care imi apar din cand in cand. Este nervant ca se vindeca foarte greu, pentru ca atunci cand mananc sau casc ele rup. Ce as putea faca ca sa imi treca mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Ai "zabaluta", este o infectie ce trece rapid( cam 5 zile necesita tratament local) cu unguent cu Tetraciclina.

4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Ceea ce ai tu este herpes, sau mai popular spus zăbală. Pentru asta există tratament. Trebuie să mergi la medicul de familie.
Uite un forum despre asta:
http://www.roportal.ro/discutii/topic/22521-herpes/page__st__30

| drk a răspuns:

Este vorba de o infectie cu herpes simplex tip 1 (tipul 2 apare in zonele genitale). Tratamentul clasic e 400 mg de Acyclovir in 4 doze partiale zilnice, timp de 10 zile. De asemenea, exista un unguent cu acelasi nume pentru aplicatii locale. Tratamentul sub 10 zile creste sansa de a deveni rezistent la acyclovir.

| ir3al a răspuns:

Pai, eu cred ca acele bubite sunt de la stomac...ar trebui sa mergi la medic!

| robySz a răspuns:

A avut o verisoara de-a mea ceva asemanator. A folosit albastru de metil la prescrierea medicului. Dar nu stiu daca e aceeasi problema ca a ta, si ea avea tot un fel de bubite pe la gura.