| VerginicăVacăGrasă a întrebat:

Am incercat un experiment interesant si am sa vi-l impartasesc si voua. Am luat o capsula din care am scos substanta activa si am inlocuit-o cu zahar si mi-am chemat prietenii la o bere si unul din ei avea o durere de cap. Am luat pastila placebo si i-am dat-o sub pretextul ca este pastila pentru durerile de cap. Bun, a luat pastile si mai tarziu il intreb daca ii este mai bine si a zis ca da, durerea disparuse. Deci de fapt durerea este doar o iluzie a creierului? Sau pur si simplu faptul ca stia ca pastila trebuie sa alunge durerea? Astept pareri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Wehrmacht a răspuns:

Nu o sa mearga mereu.Sau poate a fost chiar si atunci doar o coincidenta.
Ramane useless chestia asta cu placebo in majoritatea cazurilor.Incearca sa faci asta cu unu care are o durere mare, o taietura, o lovitura...etc.

4 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Patilele ajuta in primul rand daca ai si incredere in ele.
Si da, psihicul conteaza foarte mult. Sunt oameni care se vindeca datorita increderii si oameni care nu se vindeca desi sunt pe mana celor mai buni doctori. Optimismul vindeca. Increderea viindeca, Credinta vindeca. Tipul a avut incredere in tine si in pastila.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Sa sti ca si boli grave, doar prin siguranta ca se va amelioara, boala se amelioreaza.Cat despre efectu placebo, si bunicamea cand i-am dat un ceai cu asa numitu medicament in el, una doua eu trecut durerea laughing

| cobra15 a răspuns:

Asta se numeste efectul placebo, in momentul in care iei o pastila si cineva iti spune ca este pentru o anumita boala, boala respectiva se va ameliora

| gosh0108 a răspuns (pentru cobra15):

Nu este valabil la toate afectiunile. Sunt foarte putine cazuri in care se foloseste placebo. Daca ai o boala produsa de un virus fiti siguri ca nu trece dupa un tratament cu placebo. El se recomanda de obicei in cazul bolilor neurologice. Cat despre durerea de cap e posibil sa fie o pura coincidenta.