| Fabiana2R a întrebat:

Am indigestie alimentara... daca imi fac un compot de mere, pot manca si merele?(nu sa beau doar zeama).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Idealista a răspuns:

Salut,da desigur ca poti sa maninci si merele chiar sunt recomandate.
Merele conţin pectină, o fibră solubilă care ajută tranzitul, ameliorând, astfel, multe dintre afecţiunile stomacului. Având în vedere că merele gătite (coapte) sunt mai uşor de digerat decât cele crude, se recomandă prepararea lor într-un sos format din mere coapte, pentru a ameliora durerile provocate de indigestie.
La fel pentru indigestia alimentara sunt recomandate ceaiurile din:semințe de marar; ghimbir și scorțișoara; mentă; mușețel.

| Idealista a răspuns (pentru Idealista):

Carbunele activat ajuta, insa nu trebuie abuzat de el: absoarbe nu numai gazele si bacteriile, ci si enzime digestive folositoare, minerale si vitamine. Nu trebuie sa iei mai mult de zece capsule pe zi si nici sa le folosesti mai mult de doua zile pe saptamana!

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai nevoie de 2 pastile de calciu lactic, brânză proaspătă dietetică, ceai de mentă cu miere (fără zahăr), covrigei.
Compotul după 24 de ore de la reechilibrare.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Poti manca si merele

| pietrean a răspuns:

Compotul de mere,daca-l faci cu zahar,nu! Mai bine,fierbe niste orez cu morcov ras si putina ceapa veche, cu putina sare, fa-ti ceai din menta, din care sa bei cat mai mult sa nu te deshidratezi, mananca un covrig mai uscat, cumpara de la farmacie SMECTA. Daca nu iti sta intr-o zi mergi la medicul de familie.

| Fabiana2R explică (pentru pietrean):

Deci daca nu pun zahar pot?

| pietrean a răspuns (pentru Fabiana2R):

NU,deoarece merele fermenteaza!

| Fabiana2R explică (pentru pietrean):

Ok sad merci...dar de banane stii?laughing

| pietrean a răspuns (pentru Fabiana2R):

Nu cred ca ar fi bine, pana iti revii, deoarece contin mult "zahar". Pentru inceput, pana-ti faci celelalte mancaruri, cumpara SMECTA.