| curiosul122 a întrebat:

Am inghitit fara sa vreau apa de gura Parodontax(o cantitate mica). Pot sa patesc ceva? Imi simt efectiv uscat gatul tot daca am baut apa, simt parca ca ma doare burta. Am 12 ani. Pot pati ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit! Este facuta pentru gura, deci nu este toxica. Poti doar sa te imbeti daca bei prea multa. laughing

| siriusblack98 a răspuns:

Nu patesti nimic. Daca era otravitoare la inghitire nu avea ce sa caute pe piata. Contine alcool in schimb, doar ca sa stii.

| curiosul122 explică (pentru siriusblack98):

Da stiu, dar efectiv simt incontinuu ca am gatul uscat, ce fac?

| WhiteLife a răspuns:

Nu se întâmplă nimic, cu toții am făcut asta. Și câtă pasta de dinți am mâncat, câtă guma de mestecat am înghițit și tot trăiesc. Te doare burta pentru că te gândești că ai pățit ceva, culca-te și până dimineața uiți. Până la urmă gândește-te că înghiți în fiecare zi cate putina apa de gura (pentru că practic nu clătești gura după) și nu ai nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există nicidecum vreun pericol dacă înghiți apa de gură, totuși nu trebuie să devină obicei.

Dacă-ți simți gura uscată, mestecă gumă, sau dacă ai vreun drops sau bomboană mentolată, te va ajuta, pentru că stimulează secreția salivară. Încearcă să nu înghiți saliva de multe ori pe minut, încearcă să i faci moderat. Senzația aceasta neplăcută va dispărea, nu ai de ce să-ți faci griji, este temporară, și cu cât nu-i oferi importanță, cu atât mai rapid o să dispară.

| Jei729bd a răspuns:

Nu are nimic si eu am facut asta doar ca eu beam ca imi placea gustul. Si nu am pățit nimic =")

| curiosul122 explică (pentru Jei729bd):

Tu ai simtit ceva uscat in gat cand inghiteai? eu asa simt acum si e foarte enervant, am baut apa

| Jei729bd a răspuns (pentru curiosul122):

Nu n-am simțit nimic. Probabil deoare ce tu ai beut o apa de gura de alt fel probabil de la o alta companie