| popamalia355 a întrebat:

Am înghițit o scobitoare în somn, dar nu simt. s-ar putea întâmpla ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu simti nimic inseamna ca nu ai inghitit-o. Numai porcii adorm cu paiul in gura.
Fara a te jigni.

| JackR a răspuns:

Cum sa inghiti o scobitoare in somn?! Lasand la o parte faptul ca nu inteleg ce cauta scobitoarea in gura ta in timpul somnului, o scobitoare are cam 6 centimetri lungime. Adica suficient de mare ca sa ramana agata de epiglota. In fine, presupunand ca s-a dus pe esofag perfect axial si a ajuns in stomac, mare lucru nu se poate intampla. Lemnul este atacat de sucul gastric si descompus. Este ca si cum ai manca hartie. Acum ramane sa-mi spui ca nu era de lemn, era de plastic si incep sa ma dau cu capul de coltul biroului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înghite o batista înmuiata in dulceață ca sa duca scobitoarea mai departe in stomac si intestine ca sa o poți elimina mai usor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înghite punga mototolita ca sa o duca jos

| Victoria18 a răspuns:

Cum naiba sa inghiti o scobitoare. iar acum sa traiesti? Nu ai inghitit-o, caut-o.

Răspuns utilizator avertizat
| DennisW a răspuns:

Cred ca nu ai inghitit-o de fapt. Cauta mai bine si o sa o gasesti.

| Avaricum a răspuns:

Daca incepe sa te doara sau sa ai orice alte tulburari (constipatie, melena, arsuri) ar trebui sa mergi la medic, o radiografie nu e asa scumpa.
Scobitoarea nu se va digera decat daca ajunge in intestinul gros.

| JackR a răspuns (pentru Avaricum):

Digestie in intestinul gros?! Poate la rumegatoare, ca la om, in nici un caz!

| Avaricum a răspuns (pentru JackR):

Sa nu imi spui ca la tine in wc gasesc salata si alte vegetale laughing
In principiu acolo se digera celuloza, de catre flora microbiana.
Dar oarecum ai dreptate, lemnul ar fi mai greu de digerat chiar si acolo

Si apropo la rumegatoare, ele fac invers, o digera inainte de stomac, in cele 3 prestomace happy
Un exemplu bun de digestie in i.gros ar fi la cal, are un cecum imens si un colon "ascendent" bun de facut saci de dormit.

| JackR a răspuns (pentru Avaricum):

Las-o balta, nenea doctoru', pana nu te faci de ras complet! Cand ajung in intestinul gros, alimentele sunt deja complet digerate si toti nutrientii sunt deja metabolizati. Singurul lucru care se (mai) intampla in intestinul gros, este absorbtia de apa. Restul e... can-can!

| Avaricum a răspuns (pentru JackR):

Nu sunt complet digeratre. Oamenii si restul mamiferelor nu digera celuloza. Bacteriile digera o parte, si incet, de aceea ierbivorele recurg la tot felul de adaptari pentru a acomoda un numar imens de bacterii in tubul digestiv.

| Avaricum a răspuns:

Daca s-a dus pe la plamani e foarte grav, dar ar fi trebuit sa o simti. Se poate produce o pneumonie ab ingestis, care e de obicei fatala, produce cangrena umeda a pulmonilor.

| Xenow a răspuns:

Trebuie sa te Duci imediat La Doctor ca nu cumva sa se fii dus in plaminii pote Acum Nu e Nimic Grav dar dupa 1-2 lunii se va Agrava

| RobertVasileAlexandrescu a răspuns:

Ar trebui sa vizitezi imediat doctoru acceiasi problema am intampinat o si eu si s-a dovedit ca daca mai stateam.mult se infecta eu am fscut operatie sa o scoata