| laudima22 a întrebat:

Am întâmpinat și eu o problemă de câteva zile, Eu luam un niște pastile, le pot spune MagneCalm, se numeau, de la un timp le-am terminat. Iar de 2-3 zile îmi repet mereu în minte lucruri ciudate, nu cu voce tare în minte, spun că Dumnezeu nu mă ajută, că nu există, că nu mă iubește și tot așa, și creierul repetă aceste lucruri mai mereu. Asta fiind ceva fals, eu sunt Ortodox, un om Credincios cu frică de Dumnezeu, am fost la biserică m-am rugat, bine în ultimul timp nu prea am mai fost, am avut niște probleme. Sa zicem că aș suferi de Anxietate și Depresie, dar asta în urmă cu un an de zile când am avut un Atac de Panică. Se leagă toate astea? Eu nu înțeleg de ce repet aceste lucruri în cap daca nu este adevărat, asta fiind recentă, că am intrat pe Tik-Tok, și am văzut ceva rău acolo, și de atunci tot repet aceste lucruri în gând. Ce naiba, de ce le repet, daca nu e așa nimic. Ciudat tare! Câteva ore uit toate aceste gânduri, iar după iar reapar. Nu sunt voci, ci gânduri. La naiba cu asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Amiraramii a răspuns:

In momentul cand vei realiza ca tu iti induci toate aaceste ganduri si ce aceea doar tu le poti controla, vei putea sa treci peste si sa tratezi totul ca atare. de multe ori boala in sine nici nu exista, doar noi ne-o inducem.

| Mindfulness a răspuns:

Sindrom obsesiv compulsiv. De regulă de la anxietate apare.

| laudima22 explică (pentru Amiraramii):

Da, de fiecare dată când am făcut ceva rău, după m-am întors și am făcut bine, în ziua respectivă. Mereu am fost un om bun, Credincios, mereu l-am slăvit pe Dumnezeu, mereu m-am rugat, o voi face toată viața de acum înainte, dar da, uneori anumite stări nu le inducem noi în cap, pentru că ne simțim singuri, nu avem cu cine vorbi?

| laudima22 explică (pentru Mindfulness):

Și astea este și de la Atacul de Panică nu făcut anul trecut de către mine! Sau și că ne simțim singuri uneori, nu avem cu cine vorbi etc.

| Amiraramii a răspuns (pentru laudima22):

Cred ca toti avem momente din acestea...

| Mosotti a răspuns (pentru Amiraramii):

Nu isi induce el aceste ganduri, de ce un om reglat nu le are de la sine? Nu le are nici daca testeaza si se gandeste la cutare, nu se leaga treaba.

Nu trebuie sa ai ce controla! Daca apar, deja e o problema si trebuie rezolvata cauza, nu sa ne opunem efectului.
Are o mica trauma de la ce a vazut pe Tik Tok, este foarte clar, o sa treaca de la sine in timp cred.

| Mosotti a răspuns:

Nu stiu ce te miri, cand e o defectiune nu trebuie sa fie adevarat ceva ca sa ai acele ganduri, tocmai asta e si problema, ca nu se mai aplica logica in asa cazuri.
S-a dereglat ceva in psihic de la ce ai vazut acolo, dar o sa treaca treptat de la sine, nu e ceva major.
Nu e nimic ciudat, asa se intampla la dereglari de oricare sunt, se intampla chestii aiurea fara sens.

Or sa apara din ce in ce mai rar si raman pe o perioada din ce in ce mai scurta. Ai avut o mica trauma psihologica.

| Mindfulness a răspuns (pentru laudima22):

De la singurătate da,că apare overthink-ul,incepi sa te dereglezi cu timpul daca stai așa solitar,daca nu ai interacțiune socială! Dar dacă te simți singur e altceva,important e că nu ești mereu singur,nu iti petreci marea majoritate a timpului singur.
De la chimia creierului apare,nu le are oricine,ceva sa modificat la mediatorii chimici,la neurotransmițători. Odata ce ai problema asta greu de tot mai scapi de ea,și eu am gânduri sau mi se pare ceva in neregula cu nasul,parca îmi stă în ochi,îmi acoperă toată imaginea,vederea,toată atenția,privirea e fixată pe nas câteodată. Deci, nu ai numai tu gânduri, obiceiuri de a gândi eronat, acțiuni eronate! Eu nici măcar nu am nasul mare dar mă deranjează că îmi văd nasul, îmi dă stres laughing nu ești singurul freak happy

| Mindfulness a răspuns (pentru Mindfulness):

Unii scapa de depresie,atacuri de panica,anxietate,iar alții rămân cu ele toată viața.
Contează ce mentalitate și modul de gândire ai avut: pozitiv sau negativ,daca ai avut o gândire negativă toata viața foarte greu mai scapi de o problema psihica din cauza faptului că gândirea ta,psihicul tau, obiceiurile și acțiunile tale, gândurile zilnice sunt pe pilot automat! Singura șansă să îți schimbi modul de a gândi și programele ce le-ai format de-a lungul vieții e sa apelezi la psihologi care efectuează reprogramari mentale, ale subconștientului, că de acolo pleacă tot.

| ioana748 a răspuns:

Rugaciunea inimii este un bun algoritm de indepartare a gândurilor ciudate.
Toate sunt trecătoare.
Este bine ca mai intri si interactionezi cu oameni simpatici pe aici.
Mindfullness merita funda.

| Mindfulness a răspuns (pentru Mosotti):

Ce a văzut pe tiktok?

| Mosotti a răspuns (pentru Mindfulness):

Tu nu ai citit ce a scris? Nici nu conteaza ce a vazut, a vazut ceva care a traumatizat-o putin. A scris catre sfarsit:

"Eu nu înțeleg de ce repet aceste lucruri în cap daca nu este adevărat, asta fiind recentă, că am intrat pe Tik-Tok, și am văzut ceva rău acolo, și de atunci tot repet aceste lucruri în gând".

| Mindfulness a răspuns (pentru Mosotti):

Nu am citit atent. Atunci ar trebui sa scape,sa speram!
Și eu tot cantam in gând când mai cantam din plictiseala prin casa și după un timp nu mai scapam, cantam in gând într-una nu mai aveam oprire. Am scăpat de problema aia am dat de alta și tot așa se întâmplă, scapi de una dai de alta.