| andrew_9324 a întrebat:

Am lesinat acum cateva zile, a fost o experienta ciudata, nu mi amintesc momentul in care am picat jos, dar stiu ca totul s a intunecat dintr`o data, iar pe fundal se auzea o melodie, aveam impresia ca nimic nu s a intamplat, imi reluasem linistita activitatea, dupa ce m am trezit l am zarit pe fratimiu nelinistit luandu mi pulsul si aplicandu mi comprese cu apa rece. Intrebarea mea este : Ce fel de lesin a fost? LIPOTIMIE SAU SINCOPA?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mădălina_2296 a răspuns:

Lipotimia este o senzatie de pierdere iminenta a constientei. O lipotimie se observa mai curand la subiectii hipersensibili, cu ocazia unei emotii, unei contrarietati, cand nervul pneumogastric este stimulat. Poate surveni in cursul unei dureri subite, al unei luari de sange, a unei mese copioase luate intr-o atmosfera inchisa sau atunci cand sinusul carotidian, sediul baroreceptorilor, este comprimat. O lipotimie este un rau treptat in care subiectul are o impresie de cap gol, de incetosare a...

Sincopa
Descriere termen medical:
Pierdere de scurta durata a constientei, completa, brusca si ireversibila, consecutiva unei diminuari a oxigenarii cerebrale.
O sincopa se deosebeste de vertij, de lipotimie (stare de rau insotita de greturi si transpiratii), de lesin si de criza de epilepsie.

Cauze - Sincopa este cauzata de o anoxie sau de o ischemie cerebrala (absenta oxigenarii sau diminuarii aportului sangvin), de cele mai multe ori prin stop cardiocirculator sau prin tulburare a ritmului cardiac, mai rar prin asfixie sau prin vasodilatatie brusca.
O sincopa poate deci sa fie legata de o cardiopatie (stenoza aortica, angor, infarct miocardic, miocardiopatie obstructiva, tetralogie a lui Fallot, hipertensiune arteriala pulmonara), unei tulburari a ritmului sau al conductiei cardiace (tahicardie paroxistica, sindrom al lui Adams-Stokes sau alte bradicardii), unei embolii pulmonare, unei asfixii, unei electrocutari, unei treceri bruste de la pozitia culcat la pozitia in picioare, unei hipokaliemii (micsorarea nivelului sangvin al potasiului). Dar, mai des, sincopa, numita atunci "vagala", este provocata de o actiune excesiva a nervilor pneumogastrici care comanda anumite viscere (plamani, vase, inima, stomac). O astfel de sincopa se produce in caz de durere intensa, de emotie, de compresie a gatului (pe sinusul carotidian), chiar in caz de mictiune sau de deglutitie. Cauza unei sincope nu este intotdeauna decelata.

Semne - Pierderea constientei se face brusc si se traduce printr-o decontractare musculara completa, ducand in majoritatea cazurilor la cadere. Se constata o paloare, o absenta a reactiei la zgomote si la ciupire, eventual un puls absent. Uneori se observa pierderea urinei si miscari convulsive. Durata pierderii constientei este minima, de cele mai multe ori sub un minut. Atunci cand se prelungeste, se vorbeste de coma. Revenirea starii de constienta este spontana: totala, foarte rapida si precedata de o recolorare a fetei. Atunci cand se trezeste pacientul si-a recapatat total aptitudinile.

Tratament - Tratamentul unei sincope, care vizeaza, de asemenea, prevenirea oricarei recidive, este cel al cauzei care a provocat sincopa.
Ce am scris mai sus este ce am gasit pe Google, mai jos iti mai spun cateva cauze, din cate stiu euhappy

Ei bine...mai sunt si alte cauze pentru lesinul tau.
Stres, lipsa de calciu, o alta cauza ar mai fi Anxietatea, care se produce de obicei la unele persoane foarte stresate care se caracterizeara printr-o stare permanenta de neliniste si teama. Spun asta pentru ca am avut un caz la mine in familiestraight face. nu dau detalii. dar m-am documentat foarte mult.

In fine.ar fi bine sa consulti si un medic, el iti poate spune mult mai multe decat noi.
Succes in continuare si multa sanatate ca de asta avem nevoie.

M a d Uhappy

3 răspunsuri:
| imortal a răspuns:

La inceput am crezut ca esti Bella din Twilight laughing pai nu imi pot da decat cu parerea e posibil sa fi avut o cadere de calciu sau tensiunea ridicata... cel mai bine e sa consulti un medic orice problema de sanatate trebuie cunoscuta atat de parinti cat si de medicwinking

mira
| mira a răspuns:

Mergi la medicul de familie si relateaza-i totul.Iti va recomanda cateva investigatii pentru a identifica probabilele cauze al acestui episod.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Stresul si starea de tensiune in care traim ne creiaza aceste situatii neplacute. Mergi la un medic.