| alicey a întrebat:

Am luat 4 amoxicilina in 2 zile, si am o mancarime in picioare si brate. Sunt alergic la amoxicilina?

Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Posibil o reactie alergica, intrerupe tratamentul.Nu mai iei amoxicilina fara un test la amoxicilina.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este posibil să fie vorba de o ALERGIE la Amoxicilină!

"Reactii adverse:
Manifestari alergice: urticarie, eozinofilie, edem Quincke, dispnee; exceptional soc anafilactic.
Manifestari cutanate: eruptii maculopapuloase de natura alergica sau nonalergica.
Stari patologice digestive: greata, varsaturi, diaree, candidoza.
Rar, au fost semnalate alte manifestari alergoimune: cresterea moderata si tranzitorie a transaminazelor, nefrita interstitiala acuta; anemie, leucopenie, trombocitopenie reversibile;
Rareori, colita pseudomembranoasa." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......00-mg.aspx

Cel mai indicat este să ÎNTRERUPI tratamentul şi să contactezi IMEDIAT medicul care ţi l-a prescris pentru un test de alergie!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Poate fi vorba de o infectie la amoxicilina!
Intrerupe tratamentul imediat si adreseaza-te medicului de familie sau farmacistului.
Te pup!

| costivr a răspuns:

Probabil esti alergic/a la vre unul din componentele amoxicilinei.
nu mai lua