| anonim_4396 a întrebat:

Am luat anticonceptionale Microgynon timp de aproape 2 ani. Vreau sa le schimb deoarece mi-a aparut celulita pe picioare si imi pica foarte tare parul.Sa incep noua folie ca si cum as fi luat in continuare Microgynon, adica dupa pauza de 7 zile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alexa_4015 a răspuns:

Sincer nu ma prea pricep dar sigur stiu ca ar tb sa iti sfatuiesti doctorul in astfel de situatii si ai mare grija deoarece e sanatatea ta in joc.mult succes si ai mare grija

Abh
| Abh a răspuns:

Vorba ceea, scapi de dracu si dai de masa. E cazul sa faci o pauza in ce priveste anticonceptionalele, pana nu ramai cheala. Sunt si alte metode de contraceptie, nu e necesar sa-ti biciuiesti organismul intoxicandu-te cu hormoni.Ai grija de tine si gandeste-te ca nici un barbat nu merita sa te imbolnavesti pentru el.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In principiu da, dar trebuie in prealabil sa te duci la ginecologul care te are in supraveghere pentru consult.