| MarisRadu91 a întrebat:

Am luat o pisica de pe strada ( pui ) mi s-a parut f draguta si o am acasa de 2 zile, la veterinar n-am dus-o, m-a zgariat putin pe mana am niste dungulite rosii dar nu mi-a dat sangele, as vrea sa stiu daca nu o duc la veterinar cam ce boli risc sa i-au? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Nu ai ce sa patesti.
Asa te va zgaria si te va musca pana va creste (6-7 luni).
Cand sunt mici pisoii asa fac, simt nevoia de joaca.
Asa ca asteapta-te la zgarieturi in continuare.
Sau pune-ti manusi! laughing

| Dope a răspuns:

Du-o la veterinar să îi facă un carnet de sănătate cu toate injecţiile. Cât de mică e? Dacă are rabie (turbare) nu e bine, şi te poţi infecta.
Dacă o ai de două zile, de ce nu ai dus-o la veterinar?! Asta trebuie făcut imediat.
Şi eu am pisici (chiar 8, dar stau la casă), şi toate sunt vaccinate. Când mi-am luat a 4-a pisică, mă jucam cu ea. Mai bine de un an am fost toată zgârieturi pe mână, dar avea vaccinurile făcute happy
Urgent la vet. Te expui la un risc mare!
Sănătate!

| neutrino a răspuns:

Acum cativa ani, la fel am facut si eu cu o pisicuta, si nu am patit inca nimic: si nici ea. Acum doarme pe tastele calculatorului si nu ma lasa sa scriu.

| nonameXD121314 a răspuns:

Nu ai ce boli sa ei daca stii sa iti ingrijesti pisica... exact asa am facut si eu...
o mama sia abandonat puiul la mine in pod acum 2 ani si n-am fost deloc la veterinar cu ea...

| MarisRadu91 explică (pentru nonameXD121314):

Pai ma refer in cazu in care am luat-o deja cu boli de pe strada, si o mangai se freaca de mine, mi-a venit si pe fata de dimineata cand m-am trezit, plus si zgarieturile, de asta ma tem :-s

| nonameXD121314 a răspuns (pentru MarisRadu91):

Nai de ce sa te ingrijorezi....si pisica mea era bolnava (i-am luat ceva de la farmacie pentru deparazitare) si dormea cu mine in pat si n-am nimic

| MarisRadu91 explică:

Si un control la veterinar pentru pisica (sa vada daca are vreo boala ceva) cat ma costa?

| Taviii a răspuns:

Nu patesti nimic.

| TibiShor09 a răspuns:

Eu am pisica, nu am dus-o la veterinar si m-a zgariat des is nu am patit nimic.

| Poxiie a răspuns:

Daca nu ti-a dat sangele, nu cred ca risti sa ai vreo boala. Mai bine du-te la medic si fa-ti o consultatie.

| undertaker30 a răspuns:

Daca nu a dat sangele nu este nici o problema, insa pe miticuta ar trebui sa o duci la veterinar pentru ca sa ii faci vaccinele. Ai avut noroc ca nu ti-a dat sangele, daca iti dadea era mai delicata problema. Pentru a sta linistit/a poti merge la un control.
Sper ca te-am ajutat. :*

| Denisaaa26 a răspuns:

Stai linistita nu o sa iei nici o boala, este o simpla zgarietura :3.
O sa treaca in cateva zile.
Funda?