| cornelia_2498 a întrebat:

Am luat paduchi de la gaini si am umplut toata casa.Cum sa-i elimin din casa si de la gaini?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

De pe gaini mai greu, vezi ce zice medicul veterinar, in rest scapi usor deoarece paduchii astia nu stau pe altceva.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna,pentru cotetul gainilor, fa o zeama de var, si stropeste cotetul, cat despre tine trebuie curatenie generala, adica spalat ca nu traiesc mult, dar sunt pacatosi, atunci cand ii ai pe mana te mananca tot corpu.o zi bunawave

| remus a răspuns:

Curatenie generala in toata casa, stergi locurile unde sunt paduchi cu petrol, se mai gaseste la unele farmacii, pentru gaini, pui si alte pasari de curte la fiecare pasare in varful capului le pui un varf de cutit de untura de porc, dezinfecteaza cotetele, curtea cu diferite insecticide de mai multe ori la intervale de 6-7 zile, spor la treaba!

| adryana_6040 a răspuns:

Daca ai auzit de tomoxan se face cu apa si se stropeste la gaini si poti stropi si in casa dar e com toxic dar isi face efectul de pe tine uitate in fantana paduchi de gaina nu sta pe om incearca.

| Paty7 a răspuns:

Dai foc la casa big grin.Cu tine in ea.

| xGloryaax a răspuns:

1 :dai cu var 2:cumperi pest reject sau dai cu sprei de ganganii(asta penmtru in casa )pentru la gaini da-le cu praf de purici omoara si paduchi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca bunica mea punea cenusa in curte ca se "scaldau" gainile in ea si scapau de paduchi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pasul 1 muta OMV la tine in curte.
Pasul 2 intra cu masina in OMV.Ai scapat bafta