| DLorena a întrebat:

Am mai pus o data intrebare dar o mai pun o data si sper sa fie aprobata pentru ca as dori niste raspunsuri mai amanuntite. Intrebarea e urmatoarea : Atunci cand ai anexita cronica chiar nu se poate sa mai ramai insarcinata? Nu exista niciun tratament? Oook...deci asta e intrebarea si as dori sa mai stiu in ce constau aceste tratamente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai bun tratament este tratamentul corect si precoce al anexitei, asa incat sa nu ajunga in stadiul cronic.
Daca a ajuns in stadiul cronic, tratamentul este lung si complex si consta in: antibiotice perfuzabile/injectabile (2-3 antibiotice diferite) combinate cu antiinflamatoare injectabile in 3-5 cure de cate 10 zile. Apoi se face o investigatie numita histerosalpingografie care consta in injectarea unei substante de contrast prin vagin in uter si trompe care vizualizeaza trompele (pe radiografie). Din pacate este foarte dureroasa si multe femei o tolereaza prost (lesinuri de durere, perioade de pana la o saptamana de repaus total - sunt femei care de-abia reusesc sa ajunga la baie in aceasta perioada). Daca trompele sunt infundate, se fac instilatii de antiinflamatoare direct in trompe (prin vagin), manevra de asemenea neplacuta si dureroasa. DE obicei se fac zilnic sau la doua zile, in cure de 7-10 zile cateva luni. Daca nici asa nu se obtine sarcina (cam la jumatate din femeile cu infertilitate din cauza anexitei), se recurge la operatie laparoscopica, in timpul careia se desfunda trompele si se curata ovarele de eventualele chisturi sau abcese. Se face cu rahinaestezie sau anestezie generala, dureaza intre 40 si 140 de minute, necesita o internare de 4-5 zile si o perioada de recuperare de cam 30 de zile. daca nici asa nu se reuseste, de obicei se face fertilizare in vitro, dar asta este alta poveste deja.

2 răspunsuri:
| ganton a răspuns:

Dreacu stie...

| victoriapapi a răspuns:

Ce inseamna anexita cronica?