| SSSsss23 a întrebat:

Am mama bolnava de ciroza hepatica alcoolica de aproximatic 5 ani, in martie a facut operatie de fiere. Consuma si acum alcool. De cateva zile face frisoane, are ochii galbeni si urineaza rosu, are 60 ani. Ce este de facut? Este posibil sa aiba hepatita sau este normal din cauza cirozei? Doresc un raspuns urgent! Am 2 copii si nu stiu daca exista vreun risc pentru ei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| thegeaba a răspuns:

E din cauza cirozei si al alcoolului. Spune-i ca daca nu se potoleste si nu tine un regim strict nu mai apuca pastele.

| fabiola a răspuns:

Internare si analize medicale!

| oHarryo a răspuns:

Singurul lucru pe care il poti face este sa mergi la spital. Chiar daca toate simptomele pot fi din cauza cirozei. Nu este excul si altceva.

| pietrean a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa o poti interna, din mai multe motive:nu ar mai bea(poate), ar face un tratament de sustinere a organismului, ai fi mai linistita(daca se poate spune). Hepatita, ma indoiesc ca poate fi.Ficatul este afectat de alcool.
Copii pot fi "aparati" mai bine, daca bunica lor este internata in spital!