| SkivoRo000 a întrebat:

Am mancarimi pe tot corpul. Si nu pot dormi noaptea, de la ce sa fie? Mi s-a mai intamplat asta acum cateva zile. Am schimbat hainele. M-am dat cu spirt pe corp. Ce sa fac ca nu mai suport?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O alergie de la alimente, haine, o boala, du-te la dermatolog

| Violleta2022 a răspuns:

Poate fii orice, de la o intoxicatie aliementara, la o alergie sau boala contagioasa (pojar, varsat, scarlatina) sau chiar infestatie cu paduchi sau raie.
Pune pa mama sau tata, sa sune la medicul de familie si sa descrie bubitele si simptomele, ca sa iti spuna medicul ce este de facut si eventual sa-t trimita reteta.

| SkivoRo000 explică (pentru Violleta2022):

Asta e ideea, ca nu am nimic...
Probabil ca am dormit in timpul zilei si seara m-am pus fortat la somn...

| Violleta2022 a răspuns (pentru SkivoRo000):

Bubitele nu apar fara o cauza reala!
Dormitul fortat NU duce la aparitia de bube!
cauta cauza reala!

| SkivoRo000 explică (pentru Violleta2022):

Nu am nici un fel de bubite.
Cred ca sunt alergica la ceva. Am luat claritine si mi-a trecut.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pot fi si pe baza nervoasa.

| iulian1302 a răspuns:

Buna! Acea mancarime care a aparut pe corp poate sugera o eventuala reactie alergica. Poate fi o reactie alergica la un aliment, la un medicament sau chiar la unele substante care ajung in contact cu pielea (spre exemplu daca este folosit balsam de rufe cand se spala hainele exista sansa ca sa fi alergic la acest balsam - poate ca ati schimbat recent balsamul de rufe sau chiar detergentul). Este foarte important sa gasesti cauza acestui prurit (mancarime) si sa incerci sa eviti astfel contactul cu acesti factori ce determina aparitia mancarimilor. In general, pentru diminuarea pruritului cutanat se administreaza antihistaminice orale (atentie la administrarea lor deoarece unele dintre ele dau somnolenta) o tableta pe zi. Iti recomand sa suni la medicul de familie pentru ati putea recomanda un astfel de antihistaminic conform varstei! Apropo, pe piele nu ai nici-un fel de eruptie?

| SkivoRo000 explică (pentru iulian1302):

Absolut nimic

| SkivoRo000 explică (pentru iulian1302):

Mi s-a mai intamplat o data acum cateva zile. Eu de obicei dormeam tarziu rau. Si am incercat sa dorm devreme ( am atipit si putin pe zi )
Si au inceput mancarimile rau, parca simteam ca se misca ceva. Am facut baie din nou, alte haine. Si la fel, bine mai putin dar la fel.pf
Oare sa fie si de la stres

| iulian1302 a răspuns (pentru SkivoRo000):

Poate sa fie si de la stres! Oricum, asa cum am spus si mai sus, iti recomand sa iei legatura cu medicul de familie pentru ati prescrie un tratament cu antihstaminice (in acest fel mancarimile se vor diminua indiferent de cauza)!