| Miruna0909 a întrebat:

Am mancat salam cu paine, si dintr-o data simt ceva tare in gura. Cred ca e un fel de crant de la salam, si mi s-a spart plomba de la masea din cauza la crantu ala din salam. Cum sa ii spun mamei ca mi-am spart plomba, dar daca o sa merg la dentist, o sa rada aia de mine cand ii zic ca mi s-a spart de la salam.
Eu ma spal in fiecare zi pe dinti, si nu mananc boboane, nu are cum sa fie de la altceva sa mi se sparga in timp.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti spune linistit, dar trebuie sa mergi la dentist, sa rezolve cat mai repede!
Mie mi s-a spart un dinte din cauza unui surub "gasit" in paine. crying

| darrio2007 a răspuns:

Crantul ăla era o bucatica de os. Si nu va rade nimeni de tine. Se poate intampla oricui.

| dullcat a răspuns:

Faci programare si spui pur si simplu ca ti-a cazut plomba.Nu e nevoie sa dai detalii ca s-a spart de la salam, pietre, piure, bomboane etc.

| Fatamuntilor a răspuns:

Stai tu linistita ca stomatologul a vazut multe la viata lui!
mergi fara grija.

| johnnny123 a răspuns:

"Cum sa ii spun mamei ca mi-am spart plomba"

Încearcă așa: "Mamă, mi s-a spart plomba"

"dar daca o sa merg la dentist, o sa rada aia de mine cand ii zic ca mi s-a spart de la salam."

Treaba dentiștilor este să-ți repare dinții, nu să râdă de tine. Niciun dentist din lumea asta nu va râde că ți-a sărit o plombă din cauza unui obiect străin din salam.

| gabicoo a răspuns:

Nu era cranț - era o bucată de os.

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Iar plomba dentara a căzut pentru că era prost făcută.
Stomatologii lucrează prost ca să mergi periodic pe la ei.

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Nu va râde nimeni, du te cât mai repede!