| rebela97 a întrebat:

Am mers ieri si am facut un ecograf si doctorul mi-a spus ca am microchisturi la un ovar si mi-a zis sa revin dupa ce imi trece menstruatia si as vrea sa stiu daca ma va trimite la un ginecolog sau imi va da el direct tratament...
P.S.:astept raspunsuribig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Ti-a spus sa revii dupa menstruatie ca sa isi poata da seama daca e vorba despre foliculi ovarieni normali, in evolutie, sau sunt chiar chisturi ovariene. In functie de rezultatul de la a 2-a ecografie, te poate trimite sau nu la ginecolog sau la endocrinolog. Nu fii ingrijorata: daca sunt doar foliculi ovarieni e OK, iar daca sunt microchisturi ovariene se pot trata cu medicatie.

1 răspuns:
evenso
| evenso a răspuns:

Daca nu medicul ginecolog ti-a facut ecografia atunci sigur te va trimite la ginecolog pentru consultatie si tratament.
Ginecologul prescrie tratament pentru probleme ginecologice.