| anonim_4396 a întrebat:

Am momente cand sunt prost si la propriu si la figurat. Fac lucrurile prost, ma comport ca un prost, dar totusi constientizez chestia asta si vreau sa ma schimb. Aproape mereu iau decizii proaste in legatura cu viitorul meu, am multe vicii de care nu pot sa scap pentru ca sunt prost si nu am vointa. Cum pot sa nu mai fiu un om prost, exista scapare din problema asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.In primul rand, inceteaza sa iti mai pui singur eticheta de,, prost''.Va ajuta mai mult decat crezi. Faptul ca nu ai experienta in ce priveste unele lucruri, nu inseamna nicidecum ca trebuie sa zici,, Asta e, sunt prost.'' mereu. Apoi, eu sunt sigura ca deciziile din trecut le-ai luat in functie de ce stiai atunci, deci ai ales cum ai considerat mai bine.Intre timp, e logic ca ti s-a schimbat perspectiva, mai afli lucruri, etc, iar acum ti se pare ca au fost toate decizii nefericite.In alta viata daca luai acele decizii pe care acum le consideri cele mai bune, probabil ai fi zis la fel, ca ai luat cele mi proaste decizii.

Deci incearca sa te detasezi de mentalitatea aceasta, deoarece iti tai singur craca de sub picioare.Sa stii ca nu se naste nimeni destept.

Răspuns utilizator avertizat
| Smmo a răspuns:

Nu e grav, sunt multi ca tine. Din greseli invata omul. Acum, daca faci o greseala de 2 ori, cred ca a treia oara n-o s-o mai faci. Mi-ai adus aminte ca atunci cand trebuie sa ajung intr-un loc necunoscut, invariabil simtul meu de orientare ma trimite in partea opusa decat este obiectivul. Sa nu uitam de nenea asta:
https://raziculacrimi.ro/citate/cateva-din-legile-lui-murphy/
Viciile... daca nu te opresti singur la timp, cand da boala peste tine si te anunta medicul ca mai ai de trait cateva luni iti dai seama ca trebuie sa te opresti.

| Smmo a răspuns:

In privinta viciilor, daca crezi ca te-ar ajuta sa ai mai putini bani atunci fa cumva sa nu mai ai acces la ei usor, da-i mamei sa ii pastreze sau pune-i la banca, sau poti incerca sa iti gasesti hobbyuri care sa-ti tina mintea ocupata, astfel reusesti sa scazi treptat doza/expunerea...

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Incearca sa-ti faci concluzia inainte de savarsirea faptei nu la final.
Daca vrei sa : X
incepi si judeci repede exact cum o faci in prezent la final cand iti iese mereu ca esti prost si apoi actionezi.
Nu renunta nici la judecata de la final, ca sa poti verifica daca a fost bine.

| Konstantinos99 a răspuns:

Deciziile tale nu sunt neaparat propasete, poate nu au un rezultat asteptat in viata reala Haha. Poti sa il rogi pe Cel de Sus sa te ajute sa iei deciziile si o sa vezi ca unori din doua variante pe una nici nu o vezi sau o excluzi din start, tot de tine tine.
Citeste asta si vei intelege ce zic : https://www.libris.ro/......216-8.html
Dupa ce o citesti iti promit ca nu vei mai avea probleme, descrie alegeriile facute in razboiele mari din istorie si cum din 2 solutii logice a aparut o a treia un factor nou. Succes!