| Corina556 a întrebat:

Am născut acum 3 luni un bebe, l-am născut prematur, e bine a luat în greutate. Sunt acasă cu el doar că nu prea mănâncă, îl alăptez, mănâncă dar nu cum ar trebui. E posibil să fie așa că l-am născut prematur? Ce pot face? Sunt foarte îngrijorată

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Nu toți copiii se dezvoltă la fel, dar nu e bine să mergi pe ghicite sau să ceri păreri pe TPU. happy Nu suntem specialiști.
Ce-ți pot spune este că și fiica mea cea mare s-a născut prematur, iar soția mea a avut lactație doar vreo câteva săptămâni și nici atunci prea multă. Așa că am trecut pe lapte praf, dar înainte de asta, bineînțeles, am consultat medicul de familie și medicul pediatru. Fetița a luat în greutate normal, ulterior.

| Madaxo97 a răspuns:

Mergi cu el la un pediatru mai bine să vezi o părere. E posibil și că a fost născut prematur să ia mai încet în greutate. Dacă nu mănâncă măcar 80-100 ml lapte la o masă, mergi la doctor. Poate nu ai tu lactație suficientă, poți suplimenta cu formula de lapte praf.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Ia în greutate? Face pipi/caca normal? este vioi sau adoarme repede?