| Patricia445555 a întrebat:

Am născut acum 6 zile o fetiță dar e o mica problema nu prea am lapte să o alăptez. Cum pot crește producția de lapte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intreaba moasa sau medicul care se ocupa de tine si copil, fiindca aceelea te cunsoc si-ti stiu istorcul, asdar acestia sunt cei mai in masura sa-ti dea sfaturi bune pentru tine.

| mihai69 a răspuns:

Supă de ceapă, dar cam schimbă și gustul laptelui...
Sau combini cu lapte praf.

| Madaxo97 a răspuns:

Te mulgi, îți iei o pompă din aia electrica, te mulgi cât mai des, până vezi ca creste producția de lapte, bei multă apă, cam 3 litri pe zi, sau și lapte dacă îți place să bei,(bere nu, asta e doar un mit ca ar crește producția de lapte), mănâncă fructe și legume mai multe, bogate în vitamine. Dacă nici așa nu merge, există pastile pentru lactație, mi se pare ca se dă și fără rețetă, mergi la farmacie și îți iei.

| Cipi1212 a răspuns:

Să te hrănești bine.

| Delllla a răspuns:

Ia lapte praf!

| ToaderElena a răspuns:

Bună mamica! De unde îți dai seama ca nu ai lapte? Dacă plânge când suge și vezi ca nu se satura, atunci ai putea spune asta. pune-o cât mai des la sâni, ca să ți se dea drumul la lactație. sănătate și numai bine!