| SaveTheNature a întrebat:

Am nasul apoape permanent infundat. (cam de 1 an bag de seama). Nu sunt racit!
Am fost la un doctor de familie care mi-a recomandat sa iau Claritine (antialergic) si Becomase (un spray de nas antialergic). Chiar si in combinatie, aceste 2 antialergice nu dau nici un rezultat.
In special cand intru in contact cu praful(mai ales ca muncesc in construcii) nasul mi se infunda automat. Si pe langa cele 2 antialergice mai folosesc si Otrivine -pentru desfundat nasul, caci altfel nu pot dormi.
Mai pot adauga ca destul de des mi se aduna "flegme" in gat, si de fiecare data trebuie sa espectorez aceste "flegme"
Stie cineva care e problema si ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, antialergicele au efect numai daca eviti la maxim alergenii. Daca ai alergie la praf nu poti lucra in constructii, trebuie sa-ti gaseti un loc de munca care sa nu includa expunere la praf.

| SaveTheNature explică (pentru Brigaela):

Ce se intampla daca o sa continui sa lucrez in domeniu? Am sanse sa dau in astm? Asa imi spunea cineva.

| Brigaela a răspuns (pentru SaveTheNature):

Este posibil sa faci astm alergic, trebuie sa iti spuna medicul daca ai sau nu hiperreactivitate bronsica. Alergia cronica va duce la infundarea tot mai severa a nasului pana vei ajunge sa nu mai poti respira si atunci vei fi obligat sa renunti la a lucra in domeniu dar vei ramane si cu sechele de respiratie.

5 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Posibil să ai deviaţie de sept. Mai bine mergi la un medic specialist, nu la doctor de familie.

Răspuns utilizator avertizat