| laptedetara a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Acum 2 luni si jumatate mi-am schimbat stilul de viata. Am grija ce mananc si fac putin sport. Mancand zilnic intre 800 si 1200 calorii am ajuns sa slabesc 10 kg in 6 saptamani. De atunci am continuat sa nu depasesc 1200 calorii/zi si de o saptamana m-am apucat serios de sport (cam 600 calorii arse/zi).
Marea mea problema este ca desi a trecut atata timp, nu am mai dat jos niciun gram si dimineata inainte sa mananc ma simt foarte slabita iar, cateodata, pe parcursul zilei imi apare o stare de ameteala. As dori sa stiu ce se intampla cu corpul meu, de ce nu mai pot slabi?! Mentionez ca sunt fata (am avut dereglari mari de menstruatie de cand mi-am schimbat regimul alimentar), am 170 cm inaltime si 72 kg. De asemenea, am 15 ani impliniti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Ce mancai in zilele cand ai inceput sa slabesti?

| laptedetara explică (pentru KellyGreen):

Dimineata- cereale 30g+lapte
pranz- supa/ciorba (fara paine, smantana, grasimi)
cina- piept de pui cu salata/ branza cu salata/ din astea
intre mese 2 gustari- cate 1-2 fructe

| KellyGreen a răspuns (pentru laptedetara):

O super, cred ca o sa incerc si eu, si in legatura cu intrebarea ta, acum esti in perioada de stagnare, corpul incearca sa consume cat mai putine calorii, dupa ce ai dat jos o greutate asa mare de obicei e mai greu sa slabesti dupa, insa daca treci de perioada asta o sa vezi ca apar si rezultatele, totul e doar sa nu renunti si sa ai vointa.

| laptedetara explică (pentru KellyGreen):

Oare cat de mare e aceasta perioada? a trecut deja 1 luna si vreo 2 saptamani... si nu cred ca mai pot trai cu minus calorii zilnic (numai metabolismul cere cam 1500 pe zi)

| KellyGreen a răspuns:

Tu inca mananci ce mancai in perioada in care slabeai?

| laptedetara explică (pentru KellyGreen):

Daaa! de ce crezi ca am zis ca nu depasesc 1200 calorii/zi? si fac si sport aproape in fiecare zi de o saptamana

| KellyGreen a răspuns (pentru laptedetara):

Atunci am gasit problema, corpul tau s-a obisnuit cu aceste alimente si acum nu mai da jos kg, trebuie sa schimbi dieta.

| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa citesti ghidul menstruatiei creat de cei de la Chilotis.
https://chilotis.com/