| user646372828 a întrebat:

Am nevoie de ajutor, am probleme de foarte mult timp la stomac(cam de la vreo 6-7 ani)care au inceput pe baza stresului din cauza ca ai mei ma mutasera la alta scoala si nu ma puteam adapta, iar in timp au evoluat foarte mult. Am reusit sa scap de senzatiile de stres, dar stomacul meu tot a ramas cu niste rani practic care apar si dispar. Recunosc ca nu prea mananc/sau mananc prostii,dar la momentul actual stomacul mi-e ok,dar vreau sa ma ajutati cu o dieta ca sa nu-mi reapara problemele(nu pot manca picant, prefer alimentele mai solide, deoarece ma stric rapid la stomac).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Smmo a răspuns:

Vorbeste cu un medic gastroenterolog, el iti poate da un regim alimentar si niste pastile, sunt cateva pansamente foarte bune pentru stomac. Pot sa iti spun sigur ca nu este bine sa stai nemancata si nici sa mananci prostii. Iti iei o punguta de covrigei nepicanti sau de grisine si rontai din ea 2-3 in pauze sau cand iti e foame. Contrar asteptarilor mele, mi-au facut bine laptele, sana baute tot asa cate putin de-a lungul zilei. Evita ceaiul verde si negru si ce ai simtit tu ca iti ataca stomacul.

| sierra1 a răspuns:

"stomacul mi e ok, dar vreau sa ma ajutati cu o dieta "

eu cred că n-ai nici pe dreaku și dacă cumva chiar ai, du-te dom-le la medic - nu te diagnostica tu sau cizmarii de pe net. Asta dacă ții la tine!

| dullcat a răspuns:

Buna.Poate la medic ar fi mai ok sa ceri o dieta, desi e eronat spus.Tu ai nevoie de mese care sa devina obicei in alimentatie, un stil de viata, nu doar de o dieta temporara.Ca sfat general cauta mai intai sa mananci macar de doua ori pe zi, mancare gatita, nu prostioare fast food sau alte cele nesanatoase sau pline de zahar. Dupa ce reusesti sa te tii de aceasta schimbare, mai vezi dupa aceea.

Daca te pui sa cauti, gasesti cate indicatii si sfaturi vrei pe internet.Nici nu ai mentionat ce probleme ai avut, dar uite niste articole random, daca asta vrei:

https://www.drmax.ro/articole/regim-gastrita-ce-sa-mananci-si-ce-sa-eviti

https://www.doc.ro/......roduodenal

Pe mine m-a ajutat enorm sa mananc paine de casa, facuta la toaster si multe legume verzi.