| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de o parere. am 18 ani si mi-am inceput viata sexuala acum 2 luni. Inca din prima luna CM s-a schimbat (de la 28-27 zile acum este 30-31).Iar acum ultima data mi-a venit pe 30 dec si m-a tinut pana pe 6-7. De ieri am o scurgere usoara maronie, nu stiu din ce cauza. Poate fi o dereglare? Sau o infectie? Mentionez ca folosim prezervativ. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În privinţa modificării duratei ciclului menstrual e posibil să fie vorba de o dereglare hormonală, inerentă la începerea vieţii sexuale.

În privinţa acelei secreţii maronii sunt POSIBILE 2 cauze :
* poate fi vorba de o infecţie - situaţie în care TREBUIE să mergi la medic pentru un test de secreţie vaginală ( "lamela" ).
Totuşi, NU cred să fie vorba de o infecţie, mai ales dacă NU ai alte simptome şi dacă secreţia maronie va dura maxim 2-3 zile.

* poate fi vorba de o secreţie care apare la ovulaţie ( şi după calculele mele eşti în această perioadă ).
Uneori, la unele fete/femei, în perioada ovulaţiei, apare o secreţie maronie ( sau spoting/picuri, ori sângerare asemănătoare menstrei ), care poate dura 2-3 zile.

Cred că ( la tine ) este vorba de a 2-a situaţie!

Toate cele bune.

| Ana0Maria a răspuns (pentru bursuc001):

Iti multumesc mult!

| bursuc001 a răspuns (pentru Ana0Maria):

Cu plăcere!

Mersi şi eu pentru fundiţă.

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| MihaiA a răspuns:

Te sperii ca bleaga laughing

| PinkyBullet a răspuns:

S-ar putea sa fie o dereglare.Dar cel mai bine ar fi daca te-ai putea duce la genecolog si asa ai fi mai linistita. Dupa parerea mea nu ai de ce sa te alarmezi.O zi frumoasa sa ai si sa ai grija de tine.:*