| mpno a întrebat:

Am nevoie de pareri, am fost la dermatolog si mi-a dat anticonceptionale Yaz. Mi-am inceput si viata sexuala dar nu consider ca am nevoie de pastile inca. Mama nu este de acord si spune sa nu le iau. Sunt folositoare sau nu pentru tratarea urmelor de acnee (ca doar atat mai am pe fata)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Acneea apare si ca urmare a modificarilor hormonale specifice varstei, anticonceptionalele incercand sa aduca un echilibru in aceasta privinta. In ceea ce priveste viata sexuala, intr-adevar ar fi mai indicate prezervativele in cazul tau, pentru ca e nevoie sa te protejezi si de bolile cu transmitere sexuala, nu numai de o sarcina. http://www.i-medic.ro/......-si-astazi

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Eu NU recomand AC pentru prevenirea/tratarea acneii decât în cazul în care s-au încercat toate celelalte "soluţii"/metode de tratament ( deci, doar în ultimă instanţă )!

NU ai precizat dacă ai mai încercat şi alte tratamente; oricum, tratamentul pentru acnee poate dura şi câţiva ani ( până ce rezultatele să fie optime ), încercând mai multe scheme de tratament şi mai multe medicamente...

Deci, NU recomand să iei ( încă ) AC!
Cel mai indicat ar fi să mergi la ALT dermatolog happy

De asemenea, AC nu vindecă cicatricile rămase de la acnee sad

Toate cele bune.

| Felys a răspuns:

Nu se vindeca cu nimic cicatricele ramase de la accnee, ele dispar in timp prin regenerarea pielii, anticonceptionalele le poti inlocui cu prezervativul si consider ca e mult mai bine pentru sanatatea ta, din toate punctele de vedere