| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de raspunsuri urgent! Daca cu vreo 4 ore inainte de extractia unei masele de minte, am luat antiinflamatoare(ketonal), isi va mai face anestezia afectul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Da,cu siguranta

| Teeeodora a răspuns:

Da, doar nu degeaba i se zice anestezic...

| PeFuga a răspuns:

Daca ai luat ketonal pentru ca te durea, atunci e o problema. Extractiile nu se fac in momentul in care exista durere puternica, ci doar dupa ce se ia antibiotic 5 sau 7 zile (la recomandarea medicului). In acest moment risti sa nu prindă anestezia din cauza infectiei care isi face de cap.
Daca ai luat ketonal doar preventiv, pentru ca te temeai ca o sa te doară, atunci nu ar fi nici o problema legata de eficacitatea anestezicului.