| xXBuBlleeex a întrebat:

Am nevoie si eu de putin ajutor am 10 ani si mi-a venit ciclul de ce asa devreme nu consum euri? Ddau funda pentru cine ma poate ajuta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Tourniquet a răspuns:

Buna!

Si mie mi-a venit tot la 10 ani. whistling
Stai linistita, nu e de la consumul E-urilor, tu esti mai dezvoltata. Altor fete de-abia de le vine pe la 18 ani, cu ajutorul pastilelor.
Stai linistita. Iti va intarzia chiar cateva luni, saptamani sau zile. Nu trebuie sa te sperii.
Ai grija cu absorbantele. Foloseste allways. Daca iti curge in abundenta, cauta allways cu mai multe picaturi pe pachetel. (Night ori UltraPlus).

Sanatate! Numai bine! kiss

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu are nici o legatura cu E-urile. Unele fete au menstruatie mai devreme, altele mai tarziu. Esti la varsta normala la care poti avea prima menstruatie, nu e nimic anormal sau ingrijorator in asta.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vârsta normală pentru menstră este cuprinsă între 12 și 14 ani.
La tine a venit prea devreme, posibil organismul tău să fie mai dezvoltat pentru vârsta care o ai.
Nu este un capăt de drum.
E-urile nu are atâta influență asupra menstrei, ele sunt cancerigene.
Poți practica un sport și o alimentație sănătoasă.
Ai grijă și la igiena intimă în această perioadă delicată a lunii, pot apărea dereglări menstruale prin lipsa menstrei sau să fie mai dese ori mai abundente.
Ești o domnișoară de acum înainte.
Pa, pa.

| milan9 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Bineinteles ca exista si dobitoci pe lumea asta (si nu ma refer aici la @doctorandus)care considera ca nu trebuie sa tii cont de reguli alimentare, asta in timp ce procentul bolilor cauzate de regimul alimentar este CRUNT (lumea a auzit in general doar de cancer- in timp ce ucigasul tacut care a inceput sa fie din ce in ce mai des intalnit la copii si adolescenti – DIABETUL- are in timp o rata a mortalitatii de zece ori mai mare!).
In general ei sunt bine platiti sa emita si sa promoveze astfel de afirmatii criminale, dar, mai exista si cretini care le emit in mod iresponsabil si dezinteresat... thinking (orice corporatie din industria alimentara este interesata la urma urmei de astfel de lobbysti).

Mainile murdare de sange le au toti (si din acest motiv m-am exprimat atat de dur mai sus la adresa unora, pe care ii si rog sa ma scuze), toti cei care insinueaza ca substantele chimice nu ar afecta, IN TIMP CE demonstrat este faptul ca acestea inhiba metabolismul celulei (si bineinteles nu produc sucombarea imediata ci in doar conduc progresiv la o moarte prematura cu nai sau zeci de ani- exceptand cazurile de cancer in care iti lasa mai putin de 50% din ceea ce initial ti-a fost daruit... sad )
Mai cunosc eu persoane care fac alergie de la tot ceea ce inseamna decese, inmormantari, persoane care in viata lor nu au participat la ceremonii funerare tocmai din motivul acestei fobii fata de tot ce are legatura cu moartea biologica. Sunt aproape sigur ca foarte usor ii este acestui gen de persoane sa eludeze fenomenul consecintelor alimentelor responsabile cu bolile (si cu... proiectul reducerii populatiei globului indirect) si sa posteze pareri iresponsabile pe forumuri. sad

Intr-adevar, este binevenit efortul tau in a oferi solutii ce au obiectiv ingrijirea starii de sanatate... Asta in timp ce unii isi asuma iresponsabil rolul lui "Mefisto" in aceasta unica viata pe care o traiesc (inainte de a da acolo sus un raspuns pentru iresponsabilitatea ei)...
Orice iesire din inconstienta criminala de a ignora materialele informative (care culmea, pentru evitarea cancerului si a bolilor alimentare stau la dispozitia doritorilor pe forumuri, pe Youtube, pe bloguri si site-uri), orice iesire din ignoranta spun, ar avea ca efect imediat iesirea din manipulare, renuntarea la obiceiuri nocive, salvarea sanatatii, si a vietii...
Dar iata cum, cu amaraciune constati ca exista pe lumea acesta oameni care isi merita soarta, si care doar se intreaba la un moment dat consternati de durere (invariabil mai devreme, sau cateodata chiar si mai tarziu): "Doamne, dar de ce tocmai eu?", "Doamne, dar de ce tocmai fetita mea?" sad, "Cum e posibil sa am cancer?" (...sau orice alta boala cu declansare cauzata de regimul alimentar).

| Legiuitoarea a răspuns (pentru milan9):

Bună.
Interesant un răspuns după aproape... 7 (şapte) ani!
Pa, pa.

NOname
| NOname a răspuns:

Stai linistita, n-ai de ce sa te ingrijorezi. Exista fete, carora le vine ciclu pe la 9-10 ani, iar altora poate sa nu vina nici la 18. Daca e sa facem o medie, ar fi undeva pe la 13-14 ani. Unele se dezvolta mai repede, altele - putin mai incet. Nu e nimic anormal in asta. Stai linistita. Nu e nimic grav.
Numai bine!

| Annitu a răspuns:

Si mie tot Ia 10 ani mi-a venitI don't want to see.

uite
"Prima menstruatie constituie un eveniment despre care fata trebuie sa stie inainte de aparitia lui. Este important sa stie ce se intampla cu corpul ei astfel incat menarha (prima menstruatie) sa nu o surprinda sau ingrozeasca. Varsta medie la care apare menarha este 13 ani. Poate surveni si mai devreme, incepand de la 10 ani sau mai tarziu pana la 16 ani. Totusi daca nu apare dupa 14 ani, este bine ca fata sa fie examinata de medic. Absenta menstruatiei la aceasta varsta este explicata printr-o dezvoltare putin intarziata dar uneori se poate datora unei malformatii sau unei boli."

| ησ мυѕι¢✪ησ ℓιƒє a răspuns:

Te Dezvolti mai repede, totul e in regula, nu ai nici o problema, deci tu o sa fii mai dezvoltata ca celelalte fete.asa in general big grin

| symonamarcu a răspuns:

Nu e vorba de asa ceva.si eu tot de la 10 ani am. e in functie de organismul tau si de felul cum s-a dezvoltat el.la unele fete le vine mai repede la altele mai tarziu.se pare ca la tine asta a fost sa fie sa iti vina mai devreme.Este posibil sa ai si o dereglare hormonala ceva dar oricum.nu-ti face griji.nu e nimic iesit din comun si nu esti singura fata!

| ßąßiii a răspuns:

Pai poate esti mai dezvoltata...:d