| Yinsho01 a întrebat:

Am o cicatrice provocata de o arsura veche de aproximativ 15 ani. Cicatricea este maricica si se afla la vedere. Este posibil sa scap de ea prin intermediul unor operatii? Daca da, imi puteti explica mai bine in ce consta? Cam cat costa si in cat timp ma recuperez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Este posibil sa se estompeze putin cu operatie cu laser (care nu e o operatie de fapt). Daca e foarte mare trebuie chirurgie plastica, o bucata de piele luata de altundeva si pusa acolo.

| LittleBugsBunny a răspuns:

Se poate face si prin transplant de piele, dar nu stiu cat de ok va arata... cred ca sunt si niste operatii cu laser care te scapa ( sau le fac mai palide) de cicatrici, dar e cam costisitor. Daca vrei interventie medicala iti recomand sa te duci la medic, cel mai probabil pretul variaza in functie de marimea cicatricei.

eu am scapat de o cicatrice de vreo 4 cm cu unt de shea nerafinat ( miroase ca naiba, dar are efect) am gasit un borcanel la 10 lei bucata. A durat ceva, dar am reusit, e bun si pentru urmele de cosuri, varsat de vant etc

| tehno125482 a răspuns:

Frate nu itreba asa ceva pe TPU!
du-te la medicul de familie care te va trimite la un specialist!

| DumnezeuFieCuTine a răspuns:

Si eu am avut o 'arsura' cand eram mic mama si cu o prietena erau la o cafea, am dat peste masa si mi-am varsat cafeaua pe picior, am avut cicatrice timp de 16 ani pana la varsta de 17 cand m-am operat, nu stiu sa iti spun exact cat te-ar costa undeva pe la 500-1000 lei