| WolfBload007 a întrebat:

Am o dilema, am fost ieri la oftalmolog si s-a constatat ca am probleme cu vederea si nu pot sa vad de la distanta. Eu vreau sa port lentile de contact, dar medicul oftalmologic mi-a spus ca nu o sa pot purta primele 6 luni din cauza ca trebuie sa se stabilizeze ochiul si ca primele 6 luni trebuie sa port ochelarii, este adevarat? A mai trecut cineva prin asa ceva? Ati purtat ochelarii 6 luni dupa care ati trecut la lentile sau ati purtat direct lentile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primele 6 luni vei tatona dioptriile necesare. Poti as iti faci si lentile de contact, dar fi pregatit sa iti faci chiar si 10-12 seturi diferite (cu costurile aferente).

| Anonimuserr a răspuns:

Nu știu la ce s-a referit practic când a zis să se stabilizeze ochiul. Tu ai și strabism? Dar cred mai mult ca sigur că s-a referit la faptul că este foarte greu din prima să te obișnuiești să vezi prin lentile și să le porți, așa că e mai bine să te obișnuiești cu ochelarii e și mai simplu, nu sunt pretențioși ca lentilele de contact, iar mai apoi să treci la lentile. Cred că asta a vrut să spună. Trebuia să dai și tu mai multe detalii.
Tu ai miopie dacă nu vezi de la distanță. Acest viciu de refracție se poate corecta cu ochelari, lentile de contact și operații laser Lasik, Lasek (chirurgie refractivă). Întrocându-mă la ochelari, cu siguranță este destul de greu la început pentru cine n-a mai purtat ochelari, e bine să îi porți în casă încet, încet și te vei acomoda în câteva zile.
Dar lentilele de contact sunt bune, și nu prea sunt, poate zgâria în timp corneea chiar și cele care au 50% lichid.

| Peridava a răspuns:

Tu, nu vezi numai la distanta. Cum vei citi daca pui lentile de contact? Le scoti mereu? Cu ochelari e mai simplu.

| Anonimuserr a răspuns (pentru Peridava):

Cine are probleme cu văzutul la distanță și vede la apropriere poate să aibă lentile de contact, de asemenea cine are și prezbiție și miopie la fel poate avea lentile de contact. Opticianul știe să facă lentile de contact ce combină cu succes aceste două vicii de refracție. La fel și ochelarii atât pentru prezbiție, Presbiopie și miopie și astigmatism. Cred că te-am lămurit acum. Când pleci la culcare trebuei scoase lentilele de contact.