| Patricia445555 a întrebat:

Am o fată, are o luna, eu pe ea am nascut-o la 39 de săptămâni. Daca am născut la 39 de săptămâni se poate considera ca am născut la termen sau e nastere prematura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fetele se nasc putin mai repede, iar baietii un pic mai tarziu (1-2 saptamani) fata de "termenul calculat".
Deci, poti considera nastere la termen.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Imi inchipui la spital discutia cu doctorul

Buna ziua uitati copilul, aveti ceva intrebari
Tu: Nu lasati, intreb pe TPU acasa.

| StoicAnalysis a răspuns:

In medie o sarcina tine 9 luni. 39 de saptamani, vin aproape 10 luni. Tu ce crezi?

| Cipi1212 a răspuns:

La 39 de săptămâni e bine.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Aceasta este o întrebare potrivită pentru TPU pentru că este un răspuns clar şi simplu: între 37 de săptămâni şi 42 de săptămâni naşterea e la termen. Deci, da, la 39 de săptămâni e la termen.

| PaulaPaulayt1 a răspuns:

Și eu am născut la 39 săptămâni prin cezariana, nu cred ca e naștere prematura. Poate altcineva specializat îți poate raspunde