| Violeta789 a întrebat:

Am o fată de 4 ani trebuie operată de apendicita și sunt foarte îngrijorată e foarte greu să fiu mamă uneori am niște întrebări. 1Cum va fi operația? 2Ce anestezie i se va face? 3La ce trebuie să mă aștept după ce va fi operată având în vedere că e așa mică? 4Trebuie să semnez pentru operația ei? 5Cât de mult va dura recuperarea? 6 Va avea dureri fata după operatie? vă rog frumos să îmi răspundeți sunt foarte îngrijorată

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

1. De obicei se face laparoscopic, adică nişte incizii (tăieturi) mici pe abdomen unde sunt introduse o cameră şi nişte instrumente. Operația se face şi clasic, depinde cine/unde. Atunci se face o incizie de câțiva centimetri în partea dreaptă jos a abdomenului.

2. Anestezie generală se face la copii nu îmi imaginez că ar alege altceva.

3. Va avea nişte dureri care pot fi controlate cu pastile de durere date de spital sau cumpărate din farmacie.

4. Da

5. Copiii se refac mult mai repede, dar 1 săptămână să te aştepți să dureze.

6. Da, vor veni nişte dureri, dar chirurgul va recomanda pastile de durere pentru ea.

| NurseNico a răspuns:

Este cea mai simpla operatie, durata de recuperare este foarte scurta si durerile sunt minime. Se face anestezie generala obligatoriu, iar operatia se va face laparoscopic, adica raman niste taieturi foarte mici. Nu va faceti probleme, totul o sa fie bine si e posibil sa nu resimta nicio durere, doar balonare. Sanatate!