| AlinaStanciu a întrebat:

Am o fetita de 6 ani si 8 luni, pe la 5 luni ia aparut o bubita roz pe piciorul stang cu consistenta dura care a crescut in curs de 6 luni pana la dimensiunea de 6-7mm si-a pierdut apoi consistenta dura si s-a decolorat avand acum o tenta usor mai deschisa decat pielea.
De 2 luni i-a aparut o noua bubita identica pe fesa acum dimensiunea e mica insa evolueaza cel mai probabil ca si prima. Am mers la dermatolog si acesta mi-a spus ca cea de pe picior pare o cicatrice pe o leziune vindeca iar cea de pe fesa ar fi nev Spitz mi-a recomandat scoaterea celei de pe fesa si examen histopatologic.
Sunt destul de speriata.
Astept un sfat si o parere daca este posibil din cele relatate de mine.
Care sunt sansele sa fie maligna avand in vedere varsta ei?

Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| danutza_2917 a răspuns:

Parerea mea e sa mai consulti un medic, daca tu consideri ca cele doua sunt identice, nu prea vad cum cea de pe picior sa fie cicatrice daca tu zici ca a aparut la 5 luni si nu era nici o rana.
Orice interventie chirurgicala e o trauma pentru un copil, asa ca asigura-te ca e nevoie de ea.Sanatate!

1 răspuns:
| MMihai a răspuns:

Nevii Spitz sunt o varianta distincta a nevilor melanocitici. In decadele trecute aceste leziuni erau numite melanoame juvenile, dar astazi sunt recunoscuti prin teste microscopice specifice si sunt benigne. Desi nevii Spitz tind sa se manifeste ca papule roze pe cap la copil pot fi clinic de nediferentiat de nevii conventionali in unele cazuri. Acestia pot fi si pigmentati. Multi nevi Spitz prezinta ectazii vasculare asociate cu aspect similar hemangioamelor.

Spitz (melanom juvenil al lui)
Descriere termen medical:
Mica tumora cutanata izolata, benigna, care apare pe fata sau pe un membru.
Melanomul juvenil al lui Spitz apare la un copil sau la un adult tanar. Este o tumora cu diametrul de cativa milimetri, rozaliu sau brun, cu suprafata neteda. In unele cazuri el dispare spontan sau se transforma intr-un nev (alunita). In alte cazuri leziunea este tratata prin ablatie chirurgicala, ceea ce permite, dupa analiza, sa se confirme diagnosticul si sa se asigure vindecarea.
asta am găsit cu google.ro