| anonim_4396 a întrebat:

Am o flegma aparent interminabila in gat, oricat as scuipa-o nu scap de ea. ideea e ca nu seamana la constitutie cu cea din plamani de la o raceala de exemplu, e alba a saliva. Tot odata am si un strat alb pe limba, pe care daca nu l curat zilnic cu lingura si cu galgare cu bicarbonat de sodiu, revine la loc.
Am citit pe net ca ar fi candidoza dar eu nu mi am inceput viata sexuala.

Ce credeti ca e si ce ar trebui sa fac sa scap de aceasta flegma si limba alba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| untu a răspuns:

MErgi la medicul de familie si apoi la medicul ORL-ist din clinica de stat daca ai trimitere de la medicul de familie si bonul de ordine (programare pentru consultatie ORL la clinica)! Cred ca nu e candidoza, ci sinuzita cronica sau acuta!

| DavidoffUser a răspuns:

Infectie, du-te la o consultatie ORL.

| Annamaria21 a răspuns:

Candidoza o faci jos laughing, pentru curățarea limbii foloseste glicerina boraxata, mi se mai intampla si mie sa am flegma aceea in gât, dar eu fumez, si limba o ai asa din cauza unui aliment, eu când eram mai mica aveam limba alba de la lapte, nu e nimic grav

| CuriousStuff a răspuns:

^Exista si candidoza bucala. Si nu trebuie sa ai neaparat contact sexual ca sa o faci.

Ar trebui sa mergi la medic, sa-ti faci un frotiu lingual, sa vezi daca chiar e candida si daca e, medicul o sa-ti dea antimicotice...