| Goddessss a întrebat:

Am o intrebare.
Că sa te îngrași este necesar să depășești limita de calorii admisă, permisă de corp sau te îngrași si de la dulciuri (de la zahar) chiar dacă nu ai depășit limita de calorii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| UnDiavol a răspuns:

Te îngrași dacă depășești limita de calori bine înțeles te îngrași de la dulciuri dacă mânânci Toată ziua dacă bagi vreo 4 sawruma pe zi te faci cât ușa

| Apokales a răspuns:

Trebuie sa depasesti limita de calorii ce o ai pentru mentinerea greutatii corporale, altfel nu. Odata ce ai depasit-o nici nu mai conteaza cu ce fel de alimente.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai da, trebuie cat mau multe calorii.

Uite aici, cateva sfaturi utile:
https://coolfamilistclub.ro/nutritie/cum-sa-te-ingrasi/

| Celcestietot a răspuns:

Pai, asta este regula de baza ca sa te ingrasi de la alimentatie, depasesti numarul necesar de kcal fata de care are nevoie corpul tau. De la dulciuri nu te ingrasi, ele doar iti pot creste pofta de mancare si sa ai sansa pe urma asta sa consumi mai multa mancare... nu neaparat bogata in calorii.

| xXVranceaXx a răspuns:

Depinde care este limita de calorii, fiind două sexe și niște cifre care arată moderația și fiind o prostie chestia cu zahărul, nu fiind numai aceasta un motiv de a te îngrășa
Dietele se fac în cazul depășirii IMC-ului de 27.5 și este multă grăsime adunată în corpul tău
Alimentația trebuie să fie largă, diversificată și sănătoasă pentru o viață bună
Știi persoanele care au diabet? Acestea au făcut din diverse motive fiind o listă de greșeli făcute în timp. Și aceasta este dobândită, ci nu înnăscută! A nu se face confuzie cu cazurile premature, cazuri grave provenite din uterul mamei bebelușului și cu boli de proviniență genetică

| NonZarek a răspuns:

Ca sa te îngrași, SINGURA METODA SĂNĂTOASĂ ȘI SIGURA este de a fi ÎN SURPLUS CALORIC!
CE înseamnă asta? Sa mănânci mai mult decât consumi.
Cum afli asta? Folosind formula care o găsești pe tot internetul, după ce îți afli câte calorii consuma corpul tău pentru a se menține, tot ce îți rămâne de făcut este sa adaugi calorii în plus la suma aceea, asta va însemna că vei fi în surplus caloric.

Cum adaugi calorii la suma aceea? Mănânci mâncare cu calorii multe, shaorma, dulciuri, mâncare gătită dar multă sau cu alimente bogate caloric. Asta trebuie sa faci, e simplu, doar trebuie sa verifici și sa îți calculezi caloriile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți să mănânci 1500kcal doar din dulciuri, dacă mentenanța te este peste 1500kcal nu te vei îngrășa. Pentru a te îngrășa ai nevoie să depăsești mentenanța. Nu băga dulciuri, îți strici dinții și crești glicemia, plus deficiențe de vitamine. Ca să iei în greutate nu trebuie neapărat să mănânci prostii, de fapt recomandat este să mănâci cât mai curat. Dacă faci supradoze de zahăr nu faci decât să intri dintr-o problemă în alta.

| Pitbullllll a răspuns:

Trebuie depășită limita de calorii adică să fii într-un surplus caloric dar daca vrei sa ai un corp sănătos încearcă să ai o alimentație cat mai sănătoasă și multă mișcare pentru că fără mișcare (exerciții) vei ajunge la grăsime și asta nu e ok, am trecut prin asta și știu cum e, succes!

| tonyc7 a răspuns:

Poti sa te ingrasi si de la varsta. Poti sa te ingrasi si de la stres. Poti sa te ingrasi si daca te tragi din oameni grasi (parintii ori bunicii).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima variantă.