| bbubulina a întrebat:

Am o intrebare care ma macina de mult timp dar cred ca e mai bine sa va povestesc de la inceput.Mama mea a murit la 28 de ani de cancer de col uterin in 2002 pentru ca a fost depistat tarziu si medicii au trimis-o acasa.Aceasta boala e ereditara? E posibil sa am si eu? In 18 ani nu mi-am facut nici un fel de analize.Va rog sa nu faceti presupuneri si sa imi raspundeti cat mai sigur.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cancerul de col uterin nu este o boala ereditara. Este o forma de cancer strict legata de infectia cu HPV, un virus care se transmite doar pe cale sexuala. Probabil mama ta s-a infectat foarte repede (inainte de 18 ani, inceperea vietii sexuale inainte de aceasta varsta fiind al doilea factor de risc ca importanta) si nu si-a facut testul Papanicolaou suficient de des (trebuia sa si-l faca macar o data la 6 luni, primul in prima luna de la inceperea vietii sexuale). In anii '90 educatia sexuala era mult mai precara, nu li se explica suficient tinerilor cat de important este sa nu-si inceapa viata sexuala prea repede, sa faca mereu analize cand isi schimba partenerul, sa foloseasca prezervativ chiar daca analizele nu arata nimic ingrijorator, fetele sa mearga regulat la ginecolog. Acum lucrurile stau mult mai bine, fetele sunt informate de toata lumea (medici, scoala, ginecologi, carti, etc) ca nu trebuie sa-si inceapa viata sexuala inainte ed 17 ani si jumatate, cabinetele sunt pline de cupluri care isi fac analizele necesare la schimbarea partenerului sexual, prezervativele sunt foarte usor de cumparat (in anii '90 se gaseau mi greu si erau scumpe), dar cu toate astea inca multe femei ignora riscul, se gandesc ca lor nu li se poate intampla si de aceea Romania este pe primul loc in Europa la cancere de col uterin.
Tu, atata timp cat esti virgina, nu ai nevoie de nici o analiza. Dupa ce iti vei incepe viata sexuala, va trebui sa faci o consultatie cu test Papanicolaou in prima luna si apoi anual cate una (daca folosesti mereu prezervativ, ai un partener stabil si ati facut fenotipare HPV amandoi inainte de primul act sexual) sau la interval de 6 luni (daca nu respecti regulile de mai sus). Aceste masuri simple sunt suficiente sa evite definitiv cancerul de col uterin.

4 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Nu e ereditara. dar e binevenita ideea de a face periodic analize. tu faci cum te indeamna gandirea.

| Mihai_Myshu_1994 a răspuns:

Mai bine citeste aici decat sa auzi numai trasnai :) http://www.sfatulmedicului.ro/......terin_2273
http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/cancer-ereditar

Si nu se ia asa usor cancerul foarte rar se intalneste chiar daca un membru din familie a avut

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cancerul de col uterin NU este ereditar!

Toate cele bune.

| rosimo a răspuns:

Nu este ereditar, dar trebuie sa faci periodic examenul Papanicolau si testul pentru HPV (sunt examinari separate, trebuie sa le ceri tu pe ambele).