| Libelle a întrebat:

Am o intrebare care necesita ceva seriozitate, asa ca daca nu sunteti in tema, nu raspundeti, va rog.
I s-a mai intamplat cuiva sa ia Postinor si sa aiba ca efect dureri de stomac groaznice? Ca cele de ulcer, adanci si care "rod"?
Orice as manca imi ataca stomacul din prima ora dupa ce am luat prima pastila si au trecut doua zile de atunci.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asa scrie in prospect: Greata apare la 25% din femeile care utilizeaza Postinor-2. Voma apare la 5% din femeile care utilizeaza Postinor-2. Sangerari neregulate in unele cazuri, dupa 2-3 zile, pot aparea spotting sau sangerari intermenstruale care, insa, dispar de regula spontan. Majoritatea femeilor vor avea urmatorul ciclu
menstrual la timpul prevazut sau mai devreme. Daca instalarea menstrei se face cu o intarziere mai mare de o saptamana, trebuie efectuat un test de sarcina.
In cazul sangerarilor abundente sau prelungite, se recomanda efectuarea controlului ginecologic.
Alte efecte secundare sunt: tensiune in sani, cefalee, ameteala si oboseala.
Se poate ca sa ai chiar ulcer si el sa-ti lezeze stomacul. Mergi la un doctor.