| RAY a întrebat:

Am o întrebare ciudata, țin să precizez că am anxietate, depresie, adhd, de ce îmi este frica sa îmi spun numele? Mai are cineva frica asta? Nu mă refer la numele de familie, faza e că dacă mă las de antidepresive intru in sevraj.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| TuzacAngelina a răspuns:

Nu există "frici" există dereglări hormonale. Ai prea mult cortizol și adrenalină ce îți inundă creierul. De ce-ți dau "antidepresive" = somnifere? Ca în timpul somnului creierul să curețe tot cortizolul și adrenalina din sânge. N-ai observat că imediat după ce te-ai trezit ești mai puțin stresat? Renunță la gânduri. Gândul nu ești tu. Respiră. Doar fi.winking

| RAY explică (pentru TuzacAngelina):

Nu pot sa scap de gânduri,un om cu adhd are mii de gânduri, nu pot să mă focusez nici măcar când vb cu tine, dacă mă focusez numai știu nimic, gen ia foc casa eu vb cu tine ard de viu, uit și ce am vb cu tine

| RAY explică (pentru TuzacAngelina):

Îmi inundă creierul a adrenalina, serotina, dopamina

| TuzacAngelina a răspuns (pentru RAY):

Fricile și stresul vin din suprarenale. Concentrează-te pe respirație; Inspiră în 5 sec, ține aerul 5 sec și expiră în 5 sec. Concentrează-te pe SUNT. Continua respirația 5/5/5. Urmărește de unde vin gândurile și mai ales UNDE SE DUC. Dacă vin fără un motiv și dispar fără nici un motiv RAȚIUNEA lor nu EXISTĂ. Respiră 5/5/5. Concentrează-te pe SUNT. Gândurile sunt instincte. Canalizează energiile spre respirație și spre rațiunea de FI. Respiră 5/5/5. Ai de ales zgomotul minții și liniște. Acum alege. Respiră 5/5/5 și alege. Dacă ai ales liniștea râmâi ca ea. Liniștea nu vine și pleacă. Alege zgomotul sau liniștea. Gândul nu există, gândul este folosirea abstractului necontrolat ce duce la compulsivitate și impulsivitate. Alege. Respiră. Fi.