| CosminBone a întrebat:

Am o intrebare! E pentru baieti, a mai avut cineva la varsta de 13 ani inaltimea 1, 49? Si cand a fost mai mare a fost inalt peste 1, 75? Vreau sa stiu si eu! Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| GabyG a răspuns:

De la 15, 16 ani o sa incepi sa cresti mult. Fratele meu a avut 1.50 la 13 ani si acum are 1.84 la 21. Eu la 13 ani am avut in jur de 1.53. O sa mai cresti sigur. Depinde si de inaltimea parintilor ( se mai poate mosteni)

| Azµre a răspuns:

Pentru liniștea ta, mergi cu părinții la un medic endocrinolog care să îți facă un set de analize, hormoni, să te trimită la radiologie să îți facă o radiografie la mâini să vadă cartilagiile de creștere și dacă există vreo problemă acum se poate rezolva că ești copil, dar dacă te trezești peste 2 ani că nu ai mai crescut atunci nu se mai poate face nimic.
În ultimul an câți centimetrii ai crescut?

| CosminBone explică (pentru Azµre):

Am fost si a zis ca am toate sansele da nu stiu ce sa zic asa imi fac eu probleme o parte de oameni imi zic ca sunt mic si ca am probleme si o parte imi zic ca esti bine asa ca o sa cresc nu stiu pe cine sa cred! Am fost la medic endocrinolog

| CosminBone explică (pentru Azµre):

Am 1,50 la 13 ani sa zic asa pai in ultimii ani cam 5-10 big grin in clasa a 6-a aveam 1, 44

| Azµre a răspuns (pentru CosminBone):

Mai mergi odată, mergi la Parhon în București, e specializat pe așa ceva. O părere în plus nu strică.

| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Salut!
Nu iti pot spune ca esti chiar inalt, dar asta nu inseamna ca nu poti creste! Fa foarte mult baschet si inot. Vei creste mult, crede-ma! Daca faci asta, ajungi la 1.75 linistit!
Succes happy

| andreicaia99 a răspuns:

Da eu acum am 1, 60 la 14 ani la 12 ani 1, 45 deci cam asa am avut si eu

| MaryusFloryn a răspuns:

DA, dar depinde ce antrenamente faci, sa faci sport. si multe altele.
De obice-i ce-i mici de inaltime cand cresc mari se inalta tare. smug
Funda? xD

| LittleHobbitLover a răspuns:

La 13 ani, nu e problema, esti la pubertate, si te poti trezi odata cu 1, 80. Daca totusi peste cativa ani nu cresti deloc, asa esti tu pur si simplu. Eu de exemplu am mostenit inaltimea de la familia mea. Eu in clasa I-a am avut 1, 50. Acum in a 6-a am 1, 64.

| YourB0SS a răspuns:

Cu siguranta faci peste 1.75 deoarece 1.75 nu e foarte mult la baietii.
Eu la 13 ani aveam 1.65 si nu cred ca o sa trec de 1.80
Uni cresc cand sunt mici ca mine si alti mai mari asa zic uni. funda?

| Daniel_Petrov_1992 a răspuns:

Eu am 10 ani si am inaltimea de 1 45 cm este normal

| ilisoi a răspuns:

Eu am 12 ani si am 1, 43, te inteleg.