| Davidoaia a întrebat:

Am o intrebare la care, preferabil ar fi sa imi raspunda un medic happy. Echinacea pentru imunitate cat de buna este? Care firme produc cel mai bun produs? si Care este pretul maxim pentru o cutie de la cea mai buna firma, pe care il pot plati? Multumesc!happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| drbear a răspuns:

NU. Cum a zis si colega de mai sus,echinaceea este mai eficienta la primele simptome de boala,nu dupa ce boala s-a instalat sau dupa ce aceasta a disparut.
Pentru ca fratii tai sa se imbolnaveasca mai greu,e nevoie de o cura de Propolis cu vitamina C,formula care modeleaza sistemul imunitar pentru preventia aparitiei unor noi infectii. Nimic nu garanteaza ca ei nu se vor imbolnavi mai tare, dar am observat ca un copil care face doua cure pe iarna cu propolis cu vitamina C, are tendinta de a se imbolnavi mai greu.
O sticla de sirop de 150 ml, adica 30 de lingurite, este 18 lei. Doua lingurite/zi de fiecare copil inseamna ca termina o sticla in 5 zile. Eu propun 14 zile/cura, o cura la 6 saptamani. Deci, pana in februarie, ar trebui vreo 6 sticleX18 lei...108 lei. happy,pe tot parcursul iernii.
Daca unul din fratii tai se imbolnaveste iar,e bine sa ii dati ori echinaceea,imediat cum vedeti ca ii curge nasul sau stranuta, ori Osscillococcilum, dar care e foarte scump si chiar nu merita happy

9 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Studiile de specialitate au demonstrat faptul ca echinaceea este eficienta pentru ameliorarea simptomelor specifice racelii si gripei in cazul in care tratamentul este inceput la prima manifestare a acestora si continuat timp de 7-10 zile. Echinacea nu are capacitatea de a preveni raceala sau gripa. Mai multe detalii aici http://www.i-medic.ro/plante/echinacea

| AstralConfessor a răspuns:

Mergi la plafar, ia un ceai de echinaceea, apoi rasneste planta in rasnita de cafea. Pulberea rezultata este cel mai bun si curat produs, iar pretul...cel mai ieftin posibil, max 5 lei(depinde de unde iei ceaiul).

| drbear a răspuns:

Buna. Echinaceea este o planta,si se foloseste in preparate comercializate ca suplimente alimentare in diverse combinatii sau simpla.
Sistemul imunitar poate fii stimulat,dar ca sa ai ce stimula el trebuie sa fie initial hranit. E foarte important sa mananci bine,sa ai vitaminele necesare corpului,sa nu ai o greutate sub cea normala sau dimpotriva sa fii obez si apoi sa te gandesti la a ajuta sistemul impun sa faca fata mai bine.
Alaturi de Echinaceea exista si Propolis cu efecte similare,dar pe alte cai, precum si vitamina C.
Stiu ca exista un produs numit "Propolis C plus Echinaceea", pastile de supt, undeva pe la 18 lei 50 de pastile (2/zi),deci te-ar costa cam 20 si ceva de lei pe luna. Produsul se gaseste la orice farmacie si e produs de laboratoarele Fiterman.
Nu ti-as recomanda echinaceea simpla pentru ca momentan inteleg ca nu ai vreo problema de sanatate si vrei doar sa-ti fortifici imunitatea pentru sezonul rece.
PS: ti-a raspuns un medic, dar sa stii ca mai indicat ar fi fost un farmacist tongue

| Davidoaia explică (pentru drbear):

Sunt pentru fratii mei [2, 4, si 6 ani ] care de vreo cateva saptamani intruna sunt raciti sad, medicul de famili i-a spus mamei ca pote sa ii comande echinaceea pentru imunitate, si ca ar costa-o cam 180 lei, acum nu stiu ca nici mama nu a retinut bine, cate cuti sa ii comande si cum thinking, dar nu asta e important am intrebat aici, doar cat de bun este acest medicament happy

| drbear a răspuns (pentru Davidoaia):

Medicul tau de familie are o "combinatie" cu o firma de medicamente care vinde acest produs foarte scump. Nu e un medicamente,e o planta. si nu face minuni,doar ajuta. Ti-am recomandat produsul respectiv pentru ca e fabricat de un producator serios la un pret decent. Am recomandat cu succes propolis+echinaceea+vitamina C de la ei, si nu au fost probleme.
Trebuie sa intelegi, pe viitor ca medicamentele de multe ori contin aceeasi substanta activa dar costa si de 10 ori mai mult. Este mult mai benefic sa le iei,ieftine sau scumpe,decat sa nu iei deloc, dar daca ai obiceiul sa iei medicamentele la timp,macar cumpara-le pe cele de calitate,la preturi bune.

Acum,fratii tai nu au nevoie de imunitate ci de izolare. Ei "plimba" aceasta raceala de la unul la altul,raceala care s-a transformat la unul dintre ei in infectie ORL (probabil) si acesta a plimbat-o din nou,la ceilalti. Trebuie sa stea o saptmana acasa,separati cumva unul de altul si sa nu mearga niciunul la gradinita (de-acolo vin cu bolile in primul rand).
Se vor vindeca pe rand,cu antibiotice (probabil,dar asta decide medicul vostru,nu eu) si abia apoi e bine sa inceapa o cura de fortificare a sistemului imun,cu echinaceea,propolis,vitamina C,etc.
Si eu sunt Medic de familie,pot sa zic ca sunt apreciat in ceea ce fac suficient de mult, dar nu am auzit sa existe echinaceea ATAT de SCUMPA. E doar o planta, gasesti preparate cu echinaceea si la 10 lei!

| Davidoaia explică (pentru drbear):

S-a gandit mama mai bine dupa ce a ajuns acasa si mi-a spus ca medicul a specificat de 2 cure, deci 2 cure la 3 copii = 6 cutii de pastile, pretul la o cutie m-a vazut pe net ca e chiar si de 31 lei, deci 31x6=186 lei, probabil de aici se trage pretul specificat de medicul de familie, dar probabil cum ai spus si tu, nu cred ca e neaparat nevoie sa dai atatia bani doar pentru ca sunt de vreo 2 sau 3 saptamani raciti, saptamani in care 2 dintre ei au fost frecvent pe la gradinita si au mai iesit si pe afara [cei drept imbracati bine dar, au iesit sad ]

| drbear a răspuns (pentru Davidoaia):

Da,nici eu nu m-am gandit si am atacat colegul, medicul vostru happy,Probabil ca erau mai multe cutii. Insa,daca voi locuiti intr-o zona izolata, e de inteles. Daca nu,medicul vostru ARE o combinatie cu farmacia sau compania producatoare. Nu e neaparat rau daca voi primiti medicamentele la un pret decent.
Gradinita este o sursa de imbolnavire frecventa. Se aduna zeci de copii la un loc,stau in caldura,alearga,se joaca, se ating foarte mult...(in scoala sau in liceu, nu prea te mai atingi atat big grin ) E bine ca medicul vostru de familie sa le faca niste analize din gat (exudat faringian) si sa fada daca nu cumva fratii tai au nevoie de antibiotice. Eu recomand echinaceea, dar intreaba medicul daca nu ar fi mai bine sa fie luata in combinatie cu Propolis.

| Davidoaia explică (pentru drbear):

Inca o intrebare, pana la urma acest medicament creste imunitatea [in cazul de fata la copii?] si este rentabil sa platesc 186 lei pentru ca fratii mei sa se imbolnaveasca mai greu?thinking

| Davidoaia explică (pentru drbear):

Multumesc, mi-ai fost de un real folos happy

| drbear a răspuns (pentru Davidoaia):

NU. Cum a zis si colega de mai sus,echinaceea este mai eficienta la primele simptome de boala,nu dupa ce boala s-a instalat sau dupa ce aceasta a disparut.
Pentru ca fratii tai sa se imbolnaveasca mai greu,e nevoie de o cura de Propolis cu vitamina C,formula care modeleaza sistemul imunitar pentru preventia aparitiei unor noi infectii. Nimic nu garanteaza ca ei nu se vor imbolnavi mai tare, dar am observat ca un copil care face doua cure pe iarna cu propolis cu vitamina C, are tendinta de a se imbolnavi mai greu.
O sticla de sirop de 150 ml, adica 30 de lingurite, este 18 lei. Doua lingurite/zi de fiecare copil inseamna ca termina o sticla in 5 zile. Eu propun 14 zile/cura, o cura la 6 saptamani. Deci, pana in februarie, ar trebui vreo 6 sticleX18 lei...108 lei. happy,pe tot parcursul iernii.
Daca unul din fratii tai se imbolnaveste iar,e bine sa ii dati ori echinaceea,imediat cum vedeti ca ii curge nasul sau stranuta, ori Osscillococcilum, dar care e foarte scump si chiar nu merita happy