| tea a întrebat:

Am o intrebare legata de anticonceptionale. Le iau de o luna, de 3zile le-am inceput pe cele de a doua luna, iar pe cea din ziua a 2a, am uitat sa o iau, si am luat in ziua 3, adica astazi, trecand 12ore... Ce trebuie sa fac, e posibil sa fi ramas gravida? In ziua 2 cand am uitat sa iau pastila nu am intrerinut relatii sexuale, dar in ziua 1, da...Astept raspuns urgent...multumesc...Tea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Oameni buni, daca nu stiti, nu raspundeti aiureli. Daca nu iei intr-o zi pastila si exact in ziua aia scapa un ovul, el se va matura, vei avea ovulatie indiferent de pastilele pe care le mai iei dupa aia. Contraceptia pastilei nu are legatura cu ziua aia in care o iei. Daca ratezi o pastila, minim 10 zile dupa aceea trebuie sa te protejezi altfel, dar cel mai sigur este sa te protejezi pana la urmatorul ciclu menstrual. Chestia cu "daca n-ai facut sex in ziua in care ai uitat pastila esti bine mersi" este profund gresita si foarte periculoasa fiindca poti ramane insarcinata, sa iei pastile in continuare si sa te trezesti cu un copil cu hermafroditism.
In situatia Teei, ziua a doua a ciclului (practic zi de sangerare) nu reprezinta vreun pericol, mai ales ca aluat-o la 12 ore, adica termenul maxim de siguranta. Eu sunt mai tematoare si de aceea i-as recomanda sa se protejeze altfel pana la urmatoarea menstra. Contactul sexual din prima zi de sarcina nu are cum sa fie urmat de sarcina.
Cat despre pastila de urgenta, eu nu o recomand decat in situatii disperate, fiindca este o bomba de hormoni si e periculoasa pentru sanatate. Nu atat de periculoasa ca o intrerupere de sarcina, dar ese de evitat.

5 răspunsuri:
| crisa a răspuns:

Personal, nu cred sa fii gravida.
Dar pe viitor, incearca sa nu mai uiti. Pana la urma, pilulele sunt doar niste hormoni. Care iti afecteaza, mai mult sau mai putin, organismul.
Iar vizavi de "pilula de a doua zi", nu apela la ea de mai mult de 2 ori pe an. Este extrem de puternica.
Nu-i de joaca.

| monicaclaudia a răspuns:

Scuze stiu ca nu e de glumit dar mi se pare o nebunie ( pai daca in zioa cind nu ai luat pastila nu ai facut nimica de ce ti frica?
maxim trebuia sa iei o" pastila de urgenta"sau cum sa chema ea ((. Dar pentru mine sincer nu e nici un pericol. daca ai facut sex prima cind pastila ai luato

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa am facut si eu, am luat-o ziua urmatoare si nu s-a intamplat nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se intampla nimic...stai linistita. e bine ca ai luat o si dupa 12 ore

| sexy a răspuns:

buna Tea.
daca nu ai avut contact sexual in ziua respectiva, nu exista nici un pericol sa fi ramas insarcinata.
totusi pe viitor tine minte: daca ai intretinut relatii sexuale, fara ca in ziua respectiva sa iti iei pilula, in decurs de 72 de h poti lua pilula de urgenta: escapelle sau postinor spre exemplu.
totusi este bine sa fii precauta si sa nu uiti.
acum sa nu iti fie teama. cu siguranta nu are nici o urmare faptul ca nu ai luat pilula.
succese si sa auzim de bine.