| SaveTheNature a întrebat:

Am o intrebare si as prefera sa raspunda cineva care se pricepe. Sora mea este insarcinata (e deja la 14 saptamani). Azi noapte a sangerat exact ca la ciclu. NU o durea nimic. Dar sangele era rosu intens intocmai ca la ciclu?
Ce ar putea fi? Astazi va merge la un control, insa era curioasa cam ce ar putea fi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Mitrea_Valentina_1986 a răspuns:

Poate veni menstruatia peste ciclu sau poate fi un avort spontan.mai bine mergi la medic

| m00n a răspuns:

Avortul spontan este totusi dureros, iar sangele este foarte mult. Daca sangerarea a fost usoara inseamna ca a facut ceva efort, sau a stat pra mult in frig, factori fizici de obicei.In plus, femeile pot avea o falsa menstruatie timp de 4luni de la fecundatie

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă a mai avut sângerări ( în lunile anterioare ) în perioada în care îi venea înainte menstra, atunci este vorba despre "ciclu peste sarcină".

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Totuşi, din ce spui tu DIFERĂ culoarea, deci aş spune că este vorba de o altă problemă...
Oricum, NU are sens să speculăm şi să te îngrijorezi degeaba.
Cel mai indicat este un control la ginecologul care-i supraveghează sarcina.

Toate cele bune.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil o amenintare de avort

| GabrielLeonard2009 a răspuns:

Poate pierde sarcina