| AnaMaria1939399292 a întrebat:

Am o mare problemă. crying Iau in greutate de două luni de zile fara sa fac nimic. Sunt la regim de 2 luni de zile și acumulez de jur împrejurul taliei și pe coapse și sunt deformată rău și mănânc la ora 10 recomandat de medic prima masă și la ora 16 ultima masă. Mi-am făcut analize endocrinologice și nu a ieșit nimic ca aș avea și analize uzuale. Am cerut să fac o ecografie să îmi văd organele pentru ca am aflat unele afecțiuni nu apar la analizele de sange endo sau uzuale și doctorița mi-a zâmbit ironic și a spus " lasă fast food-urile și nu mai mânca o ciocolată pe zi" și asistenta și-a pus mâna la gură să radă. Mi s-a părut o jignire și o nesimțire mare, deoarece eu am mâncat anul acesta fast food de 3 ori și dulciuri nu mănânc, decât ciocolată neagră două cubulețe pe săptămână de 85% și foarte amăruie. Nu mănânc prăjeli și mănânc totul la cuptor sau grătar, carne de 2 ori pe săptămână sau 3 și legumele verzi nu îmi lipsesc.
Ce alte analize aș putea să îmi fac să depistez ce am? Dacă o zi nu aș mânca nimic aș avea aceleași kg, dar fix aceleași kg, cu un depozit mare de grăsime în talie. De 2 luni nu m-am mai dus la înot de rușine cum mi s-a făcut corpul straight face și făceam înot de performanță și toată lumea pune presiune pe mine să nu mai mănânc mult ca eram frumoasă înainte, fără să înțeleagă ca chiar nu mănânc mult. crying(
Ce analize aș putea să mai cer? Ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mariamarin2006 a răspuns:

Ar putea fi o problemă legată de glandele endocrine, dar cred că ar trebui să ceri părerea altui medic. Uneori e nevoie de mai multe păreri...
Multă sănătate!
CRĂCIUN FERICIT!

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca prima data sa reduci cantitatea de mancare consumata!
Imediat inainte de fiecare fel de mancare (cand esti deja asezata la masa! ) bea cate o cana /pahar mare de apa 200-250ml), dupa care mananci.

| alex2009 a răspuns:

Apucate iar de inot si mergi la un alt medic nutritionist sa mai ceri o parere.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca iei anticonceptionale alea te ingrașă ca iti fac pofta de mincare si de dulce a avut dreptate doamna doctor sa lasi fast foodul si ciocolata dar daca tu nu vrei treaba ta o sa te ingrasi

| relian a răspuns:

Problema ta stii unde este? Maninci f mult, poate tie nu ti se pare, dar maninci mult. Daca doctorii, asistentele tiau spus lasa mincarea mai usor, atunci acolo e problema.
Nui problema fastfood, e problema cit maninci, e de cantitate, orice bagi in gutr e mincare si faci colaci de salvare laughing

Deci pana la urma nu arati ca tipa din poza aia in costum de baie rosu, arati patrata, ca e mai bine omu sa te sara decat sa te ocoleasca.

Asa ca nu mai pune poze false, sau poza altei femei si sa spui car fi poza ta.Ma refer la o alta intrebare pusa pe aici, ca se ia oamenii de tine ca esti partrata.

Asculta ce spun, nu mai minca. Daca nu faci cine stie ce efort, maninca la 2-3 zile odata, nu mai ciuguli nimic, mincare nu-s doar 3 mese pe zi, orice bagi in gura e mincare si seminte, orice.

O sa ajungi cit china laughing lasa mincarea aia si ocupate de altceva, baga sex de 7 ori pe zi si noaptea de 9 ori, dar maninca putin.

Bine daca esti cum spui patrata, nu vad cine sa faca sex cu tine laughing asa ca nu mai baga in tine, nu mai crapa mincare cit 9 persoane,

| Holiday a răspuns:

De fapt mai important e CAT mananci, decat CE mananci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa faci niste analize la glanda tiroida.
Mama mea a patit la fel si sufera cu glanda tiroida.

| Paul754880338 a răspuns:

Exista o psihologie a vinovatului în acest caz. Mai toți subiecți ca și tine susțin ca fac totul ca la carte dar se îngrașă. Miraculos, nu?! Oglinda este însă cel mai impartial judecător pe care nu îl poți păcăli sau manipula emoțional. Nu cauta alt vinovat sau o cauza rar întâlnită care te face pe tine sa asimilezi kilograme împotriva unei diete perfecte. Opreste-te o clipa din acest scenariu și analizează pragmatic ce nu e bine în programul tău zilnic. Nu vreau sa dau detalii, pentru ca nu cunosc detaliile vieții tale cotidiene, dar îți pot spune ca logic este sa combați cauza ca să dispară efectul. Deci nu blama efectul ci analizează cauza. Cat timp trebuie sa suferi sau unde vrei sa ajungi cu silueta ta ca să adopți o schimbare de atitudine. Scuza-ma te rog dacă am fost prea direct. Sigur nu e plăcut sa auzi, ca fata, ca nu ești perfecta, dar ai în vedere ca oglinda nu minte.

| Dragobeta a răspuns:

Ai lasat sportul, de aia te ingrasi.
Astea sunt consecintele. Fa miscare, fa alt sport, fa ceva. Nu sta.

| Xox0 a răspuns:

Spui ca mananci de 2-3 ori carne pe saptamana ceea ce nu e bine.
Proteinele sunt esentiale in fiecare zi. Daca nu iti iei aportul zilnic de proteine din alimentatie, inseamna ca mananci multi carbohidrati nesanatosi care se pun pe tine.

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Eu nu am mancat 4 zile si am slabit 4 kg.au trecut 3 luni si inca se mentin.
Mananci mai mult decat consumi nu are sens sa cauti scuze.

| CatenaccioStyle a răspuns:

Apuca-te inapoi de sport, corpul tau era obisnuit sa faci sport. Nu ai de ce sa te simti rusinata de corpul tau, fa din nou sport cu incredere mai ales daca faci inot de performanta care e un sport foarte disciplinat si frumos care iti sculpteaza corpul intr-un mod armonios.