| MaryNepotu a întrebat:

Am o masa de forte pentru a face ceva muschi dar nu stiu cum sa ma impart, ce sa mananc, cate serii de exercitii sa fac, ceva flotari.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabrielgypps a răspuns:

Frate, tu ai citit ce ai scris acolo, inainte sa publici? ce masa de forte? unde vrei tu sa te imparti?
sa presupunem ca tu vrei sa pui muschi pe tine si nu stii cum.
pai trebuie sa faci exercitii specifice fiecarui muschi, in serii de 15 sau 10, pana cand obosesti muschiul. adica pana il suprasolicii si face a doua zii febra musculara.atunci se repara si creste, creste daca are din ce, adica proteine, prezente in carne, oua si lactate in special, dar si soia, fasole etc. poti folosii proteine praf in suplimente nutritionale, le gasesti pe net sau la magazine de culturism ori sali de antrenamente. insa cel mai important este ca trebuie sa fii serios, sa te tii de antrenamente, sa tragi serios la sala, lucrand toate grupele de muschi, sa mananci mult si sanatos, sa te odihnesti noaptea, etc.asa in cateva luni o observi in primul rand o forta mai mare, adica lucrezi cu greutati mai mari plus ceva kg in plus.
daca te indopi de pizza si shaorma, coca cola, si reteta secreta naposim ori alti steroizi, insa fara antrenamente regulate bine muncite o sa creasca mushki pe tine, la fel ca slanina pe broasca.
bafta.

4 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Http://www.taebospecial.ro/programepentruacasa.html

poate te ajuta vreo ceva de pe aici

| oz a răspuns:

Nu prea inteleg prima parte a intrebarii dar incerc sa iti raspund.Depinde ce vrei sa faci. Daca vrei sa te faci mare trebuie sa faci exercitii cu greutati mari si repetari putine(maxim 6-8 repetari, 3 seturi). Daca vrei sa te tonifiezi...multe repetari cu greutati usoare. Daca vrei sa fii bun la bataie(box, mma) nu neaparat mare, trebuie sa faci exercitii de forta.Majoritatea luptatorilor nu fac exercitii cu greutati(gantere haltere) prea des. Flotari, tractiuni...cand faci exercitii cu greutati trebuie sa faci miscari explozive, exercitii cu mingea medicinala etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, te ajut eu, lasa-mi id. ul la mesaje pentru a vorbii, am nevoie de mai multe info gen varsta, greutate etc. O sa incerc sa iti fac un program, lucrez in domeniuhappy

| MaryNepotu explică:

Id meu este sponsoru_sponsorilor