| Piticu123321 a întrebat:

Am o masea perfect sanatoasa (si dentistul a zis ca nu are ce sa ii faca) care ma doare din cand in cand groaznic... nu ma doare doar maseaua, ci toata partea asociata, ar putea fi de la prea mult zahar in organism? Am auzit ca poate sa fie asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ori "Am o masea perfect sanatoasa"
ori "ma doare din cand in cand groaznic"

Ambele nu se poate - eu cred că nu e deloc sănătoasă. I-ai făcut o radiografie?

| gabicoo a răspuns:

Ai o nevralgie.
Mergi la medicul de familie nu la stomatolog.

| Piticu123321 explică (pentru gabicoo):

Cauzele nevralgiilor?

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Mergi la alt stomatolog, unul mai experimentat. Cauzele pot fi multiple, cariile nu se formeaza numai de la zahar. Oricum o fi, raul e deja facut. Mergi si trateaz o

| Piticu123321 explică (pentru PrintesaGumitaa):

Am impresia ca e ''curent'' deoarece se muta de la o masea la alta (partea de jos si de sus) si la tampla apoi la ceafa...

| TundeNana79 a răspuns:

Salut! Mai mult ca sigur ai ceva, nu exista sa doara fara motiv, insa exista cazuri ca durerea sa iradieze. Fara film nu o sa poti afla cauza, trebuie un panoramic si acolo se vede exact care dinte este cu problema. Durerile cum sunt? pulseaza sau doare in valuri? cand musti pe dintele respectiv? sau apare in special dupa mancare, sensibil la ceva? rece, cald, dulce? pentru ca daca pulseaza este inflamat, daca este dupa mancare in special ai o carie ascunsa undeva care poate iradia in locuri fara afectiuni. Poate fi si o nevralgie cu care tot la stomatolog trebuie mers, sunt anumite manevre de consultatie care iti indica o nevralgie unde durerile sunt continue si puternice. Cauta un alt medic, mergi pregatita cu un film panoramic si raspunde-i la intrebarile de mai sus puse. Sanatate!