| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica problema cu inima" prolaps de valva mitrala" ce e cauzata de prea mult fum, si o lipsa de calciu, de la care ma mai inteapa din cand in cand inima. Am cam o luna de cand m-am reapucat de fumat, dupa aproximativ un an de pauza. Sa inceput inima sa ma doara frecvent..cam in fiecare zi. Imi vine greu sa ma las de acest viciu, dar nu ma simt nici prea bine. Va intreb: Daca o sa continui sa fumez e posibil sa intru in soc respiratoriu, sau coma, sa mor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Daca ai o afectiune cardiaca, fumatul este absolut interzis, pentru ca nicotina, precum si fumul inhalat afecteaza organele vitale, chiar daca esti sanatos, dar in cazul tau, situatia este mai complicata.
Nu cred ca-ti lipseste vointa de a te lasa de fumat, ai dat dovada ca poti, atunci cand, 1 an te-ai abtinut de la acest viciu.
Daca vrei sa traiesti si sa nu agravezi si mai mult starea ta de sanatate, ai doar o solutie, renunta la fumat si ia tratamentul pe care ti l-a prescris medicul cardiolog.
Este necesar sa te consulti si cu medicul tau de familie, in legatura cu durerile zilnice pe care le acuzi in prezent, pentru a-ti prescrie medicatia necesara.
Incearca sa-ti mentii sanatatea, hraneste-te corespunzator, fa miscare, plimbari in zona lipsita de agentii poluanti si ai grija de sanatatea ta, in general.
Eu iti doresc succes, stiu ca poti sa ne dovedesti ca, esti constient de riscurile pe care ti le-ai asumat reincepand sa fumezi si ca vei renunta la tigari.
Un gand bun si multa sanatate.

2 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Tine piept viciilor!
Inima ta trebuie protejata, renunta la fumat si evita fumul de tigara ca sa diminuezi riscul de a face complicatii.Mergi periodic la medic cardiolog, acum orice problema se poate trata foarte bine si nu merita sa o neglijezi.
Ai grija de inima ta!

Răspuns utilizator avertizat