| frunzz a întrebat:

Am o nelămurire, vaccinul HPV se face de la 11 pana la 18, asta include si 18 ani? Sau daca i-am împlinit nu ma mai incadrez?
Si daca totusi ma incadrez si merg la medic sa fac cerere, iar intre timp împlinesc 19, se mai poate face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| trophin a răspuns:

Copiii si adultii cu varsta cuprinsa intre 9 si 26 de ani. Vaccinarea impotriva HPV este recomandata de rutina la 11 sau 12 ani; vaccinarea poate fi inceputa inca de la varsta de 9 ani. In plus, vaccinarea impotriva HPV este recomandata tuturor persoanelor cu varsta de pana la 26 de ani care nu au fost vaccinate adecvat anterior. Efectul vaccinului este cel mai mare in perioada de pre-adolescenta si scade incepand cu varsta de 18 ani.