| Ciprian_Alexandru_1989 a întrebat:

Am o nevealgie de o luna am mers la medic si mi-a dat antibiotice 2 saptamani si degeaba am facut radiografie la dantura si am nervii scosi ca am avut facuta lucrare in locul care ma doare... ce poate fi ca am capiat la cate pastile am luat si tot degeaba...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi inapoi la medic.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"Nevealgiae"? Ce boala-i aia? Daca este vorba de "Nevralgie" este altceva. Si Nevralgia nu se trateaza cu antibiotice ci cu anticonvulsivante, antispastice si injectii cu alcool. Mergi la medicul de familie, ia trimitere si mergi la alt medic.

| PeFuga a răspuns:

Ai cum sa pui aici radiografia sa vedem despre ce e vorba?
In primul rând exista posibilitatea ca un dinte cu tratament de canal sa aibă o reacție apicala si sa trebuiască refacut tratamentul. Exista posibilitatea ca un alt dinte care nu a fost tratat sa facă probleme. Se poate ca durerea sa fie de la un molar de minte care erupe acum. Trebuie ca medicul care ti-a dat reteta sa te vadă iarasi. De obicei antibiotic se da 5-7 zile si dupa aceea te cheamă la tratament.

| Ciprian_Alexandru_1989 explică (pentru PeFuga):

Nu prea am cum e la ea... molarii de minte mi-au iesit... posibil sa trebuiasca refacut tratamentul la canal dar mie si urat sa merg la ea iar. iar imi da pastile. dar daca merg la alt medic si imi da lucrarea jos trebuie sa imi faca el alta sau merge pusa tot aia?

| PeFuga a răspuns (pentru Ciprian_Alexandru_1989):

1. Daca ai facut radiografia la un cabinet care face radiografii digitale, atunci poti suna la ei si solicita sa ti-o trimita pe email.
2. Daca ai luat deja antibiotic, esti gata de inceput (re)tratamentul. Prin urmare mergi la medic mai repede...
3. Depinde foarte mult de lucrare (materiale folosite, pe cate elemente este facuta, ce se afla sub ea, adica daca e pusa direct pe bont, sau pe pivot metalic), de ce se vede pe radiografie, de priceperea/indemanarea/experienta stomatologului si de mijloacele tehnice de care dispune cabinetul la care mergi tu. Uneori se poate folosi aceeasi lucrare, alteori se taie si dupa tratament se face alta.

Tu mergi la dentist si vezi ce iti spune. Daca iti propune o solutie mult prea radicala (precum rezectie apicala sau extractie) ia-ti libertatea de a cere si o a 2-a parere. Uneori un dentist care are un cabinet mititel se incapataneaza sa rezolve el totul, pentru a lua cat mai multi bani, in loc sa "externalizeze", spre binele pacientului, anumite proceduri medicale (in loc sa colaboreze cu un specialist pe chirurgie, parodontologie, etc).