| frumosul1 a întrebat:

Am o prietena care are glaucom si as dori sa stiu cat timp poate sta fara travatan? adica cat timp poate sta un om fara travatan pana la orbire?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

De ce travatan pana la urma!? I s-a recomandat ei drept cea mai buna solutie!? Ciudat...

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiecare zi in care sta fara tratament ii mai ingusteaza un pic campul ocular, iar ceea ce pierde este ireversibil. Glaucomul actioneaza prin distrugerea nervului optic, ceea ce duce la ingustarea campului vizual, astfel incat in final, pacientul ajunge sa vada numai un punct in centru si apoi nimic. Tratamentul incetineste foarte mult boala, asa incat pierderea de camp vizual este nesemnificativa in timp. Fiecare zi fara tratament va duce la ingustarea campului vizual. Dureaza vreo doi ani pana la orbire completa, dar mult inainte de asta ingustarea campului vizual e suparatoare (persoana nu vede pe margini)

| Shinto a răspuns:

Exista mai multe alternative medicamentoase la Travatan, dar aici trebuie neaparat sfatul medicului. Glaucomul e o problema mult prea serioasa, si orice sfat "dupa ureche" poate sa te incurce, in loc sa te ajute. Ce poti face tu, e sa-ti feresti prietena de orice motiv care ar putea sa-i creasca tensiunea intraoculara, fereste-o de factori de stres...