| Mina a întrebat:

Am o prietena care are spasmofilie. I s-a prescris Ca+D3 si Mg+B6. A facut tratamentul cca 2 luni, dar nu i se pare ca s-a ameliorat starea. Inca are simptomele spasmofiliei. As vrea sa aflu mai multe despre spasmofilie, dar nu de pe Google, ca acolo stiu si eu sa caut laughing. Daca aveti sau cunoasteti pe cineva care are, cum se manifesta si ce tratamente ati/a primit. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

M-am confruntat si eu cu ce spui tu si poate fi extrem de neplacuta aceasta stare, pentru ca spasmofilia nu este o boala ci o stare de hiperexcitabilitate musculara.Am mers la neurolog care mi-a indicat un test, electromiografie(inregistrarea activitatii electrice a muschilor). Am primit la fel ca prietena ta calciu, magneziu etc. dar ce m-a ajutat pe mine foarte mult in combaterea acestor stari extrem de neplacute, au fost exercitiile fizice.Nici eu nu am simtit mari schimbari dupa tratament (simteam in continuare nod in gat, furnicaturi, etc)dar dupa ce am inceput sa fac regulat sport toate aceste stari sau atenuat.Am grija sa ma odihnesc suficient si sa mananc sanatos.Bananele sunt bogate in magneziu, ciocolata, spanacul etc.happy

5 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Tratamentul pentru spassofilie dureaza ani de zile.

| unicka a răspuns:

M-am confruntat ani de zile cu aceasta urata boala, am tot luat tot felul de remedii dar nimic, singura mea scapare a fost schimbarea modului de viata adica mancand sanatos (fructe legume crude) in 6 luni de la inceperea regimului vegetarian a disparut si nu mai iau nici un tratament.

| Mina explică:

@mami: si-a facut analizele. Sigur are spasmofilie. Am intrebat ce tratamente mai exista, sa vada daca se mai poate lua si altceva in afara de ce i s-a prescris ei si eventual, isi va face analizele si in alta parte.

| mami a răspuns:

A consultat-o vreun medic specialist sau numai medicul de familie
a facut analizele, dar daca nu are spasmofilie ci alta boala cu simtome asemanatoare cu spasmofilia
incearca sa cauti pe google. ro despre spasmofilie si vezi si remedii naturale
sa nu iei de bine ce tratament a luat altul caci fiecare organism este unic si nu se poate uniformiza un tratament

| larisag a răspuns:

Buna,
Am avut pe cineva apropiat care s-a confruntat cu o problema similara, si pe langa investigatiile clinice de specialitate, a consumat un produs natural, pe baza de plante, iar rezultatele au fost imbucuratoare. Daca te ajuta, iti trimit link-ul unde poti afla mai multe detalii legate de acest produs http://www.tratamente-boli.com/......alier.html
Sanatate prietenei, si o zi buna!