| ihacoswhy a întrebat:

Am o problema. Aseara inainte sa adorm mi s-a pus un nod in gat si simteam o apasare in piept care si aveam senzatia aia de sufocare? Care pot fi cauzele? Mentionez ca in momentul in care mi s-a pus nod in gat eram intr-o stare foarte emotiva aproape imi venea sa plang, dar cam asa este in fiecare noapte si nu mi s-a intamplat pana acum. Dimineata cand m-am trezit nu mai aveam nimic dar dupa ce mi-am amintit iar mi s-a pus nodul in gat. Nu mai stiu ce sa fac e foarte incomodant TnT si am 15 ani:c

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu este un atac de panica, insa este o chestie pe fond de stres.
Nu este o problema fizica este ceva pe fond psihic.
Si eu m-am confruntat cu aceste "ocazionale noduri in gat" si cu senzatia ca nu pot sa inspir suficient aer. Dupa ce le-am experiementat suficient de mult mi-am dat seama ca niciodata nu am patit nimic de la ele si ca nu este vorba de o problema fizica care sa imi afecteze sanatatea in vreun fel. Cu cat realizezi lucrul asta mai repede cu atat vei reusi sa treci mai repede peste ele.

| ihacoswhy explică (pentru OoBunnyoO):

Deci ar trebui sa experimentez asta de mai multe ori? In momentul de fata mi-e frica sa devin emotiva din cauza unei melodii sau sa ma enervez de teama ca iar voi avea nod in gat.-.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru ihacoswhy):

Incearca sa nu te axezi pe teama asta. Repeta-ti in gand ca nu vei pati nimic, iar apoi daca se intampla pur si simplu incearca sa faci altceva sau sa iti spui ca nu vei pati nimic.

| ihacoswhy explică (pentru OoBunnyoO):

De obicei se intampla noaptea cand ma gandesc la multe lucruri, dar mersi mult pentru sfaturi voi incerca^^

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Mergi la medic, poate ai ceva probleme cu inima. Functionarea defectuasa a inimii poate duce la simptome de genul asta.Valvele inimii sau chestii de genul asta nu pot sa iti spun exact ca nu-s medic.De ex daca valvele nu functioneaza correct singele de la plamini nu mai pleaca asa cum ar trebui, ca urmare poate aparea aceasta sufocare sau senzatie de nod, de sufocare.De acolo si acea apasare de care spui.Deci trebuie sa faci ceva teste la un cabinet specializat nu la doctorul de familie ca acolo nu rezolvi nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Panica.Ai avut un atatc de panica, te sperie cev, ti-a ramas ceva in subconstient si acum ai atac de panica.