| MARGARETA199734 a întrebat:

Am o problema cam urata pentru mine.
Probabil ca o sa râdeți dar pentru mine nu-i nimic amuzant.
De ceva timp la orice durere oricât de mică ar fi eu nu mai am altceva in cap decât cancer, numai de asta mi-e frica și încep sa tremur, mi-e frica sa stau singura in casa, mi-e frica sa ies pe strada, am momente ca tremur de frica asta și dacă ma doare măseaua eu numai cancer am in cap.
Ma uit pe Facebook, Instagram sau orice altceva numai asta văd non stop, oameni, copilași bolnavi de cancer, mi-e frica sa nu se îmbolnăvească fete mele sau soțul.
Ma obsedează gandul asta, probabil o sa ziceți ca am înnebunit, dar nu mai scap ma chimie frica asta.
Dati-mi un sfat, ce naiba sa fac sa scap ca doar asta ma chinuie incontinuuu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand: SCHIMBA-ti TELEFONUL pe unul cu butoane, FARA INTERNET.
In al doilea rand: sa constientizezi ca, alimentatia si viata sanatoasa reduce la maxim aparitia cancerului, chiar daca cineva dintre predecesorii din familie a avut aceasta boala.

Cum se spune: "Esti ceea ce mananci si cum iti traiesti viata".

| Donsavas a răspuns:

Trebuie să consulti un psihiatru. Asta e o boala psihică, nu cancerigena.

| alina2k18 a răspuns:

Canceru nu doare decat atunci cand este avansat si intervin si alte simptome.
Fa-ti analizele pentru linistea ta, pastreaza o alimentatie echilibrata, fa sport sau orice fel de miscare iti place, o sa-ti dea o stare foarte buna.
Eventual fa niste sedinte cu un psihoterapeut bun.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Gânduri obsesive, ipohondrie, tulburare anxioasa sunt doar câteva "boli" pe care presupun ca le ai, doar din descriere.
1. Te duci la psihoterapie si psihiatrie.
2. Nu te mai uiti la stiri, videoclipuri si tot ce mai exista si cuprinde/abordează teme de genu.

| aimullah123 a răspuns:

Stai linistita nu ai cancer si e posibil sa fii tanara deci nici nu o sa faci cancer.
Ai doar anxietate care tinde mai mult spre ipohondrie.
Ai nevoie de tratament medicamentos o perioada ca sa treci peste situatia asta.
Am avut si eu aceeasi problema.
Mergi la psihiatru daca vrei sa scapi de problema.
Iti va da medicamente o perioada iar apoi cand incepi tu sa gandesti mai clar le opresti.
Roaga-l sa iti dea ceva calmante de plante care poate fi luat o perioada mai lunga de timp.
Sau daca iti e chiar asa de frica poti incerca cu anxiar e 7 lei o cutie dar nu iti da fara reteta. Problema e ca nu se poate lua mai mult de o luna. Si trebuie sa il iei exact asa cum iti zice psihiatru pentru ca asta nu e un medicament ca un paracetamol. Poate produce sevraj daca il iei asa de capul tau. Un psihiatru mi-a zis ca poti deveni dependent de anxiar daca iei mai mult de trei luni, in schimb in prospect scrie ca se ia maxim o luna.
Dar eu zica ca nu ai nevoie chiar de anxiar.
Ia ceva de plante care sa te calmeze.
Eu am luat stresclin si acum iau linistress dar tu mergi la psihiatru ca el stie ce sa iti dea in functie de severitatea simptomelor, de varsta ta si alti factori.

Si stai linistita.
Eu iti garantez ca nu ai cancer.
Sunt mai mult sanse sa iti cada un avion in cap cand mergi pe strada decat sa ai cancer. Evident ca nu o sa se intample asta.
Si nu mai citi pe net daca te doare burta ca pe net iti zice ca ai toate bolile posibile si tu nu ai nimic.

Pe mine ma durea burta de la gaze si imi era frica sa nu am cancer sau apendicita sau hernie. Si de fapt erau parturi laughing) si o sensibilitate a intestinelor cauzata de stres

| GeorgeBerbec a răspuns:

Cancerul nu doare in general. Cancerul e o boala ce cu totii o avem dar care doar daca evolueaza este grava. Un sfat ca sa nu evoleze boala : devino vegană